Projekt domu przyjazny zwierzętom

Jerzy Biernacki
18.08.2021

O tym, czy projekt domu będzie wygodny dla nas i dla naszego czworonoga, bo o takich przyjaciołach człowieka będziemy tu pisać, decydować będą raczej szczegóły. Znaczy to ni mniej ni więcej, że możemy spokojnie przeglądać wszystkie gotowe projekty domów i wybrać ten, który nam najbardziej będzie pasować, a potem dokonać kilka zabiegów typowo już wnętrzarskich, które ułatwią życie nam i naszemu pupilowi.

Oprócz banalnego rozwiązania, znanego chociażby z amerykańskiej kinematografii, czyli klapki umożliwiającej powrót do domu kota wychodzącego na zewnątrz, jest jeszcze kilka innych drobiazgów, które mogą być bardzo praktyczne. Sama klapka powinna być w pomieszczeniu o planowanej najniższej temperaturze, czyli na przykład w kotłowni (najlepiej), wiatrołapie lub w garażu, aby minimalizować straty ciepła. Są też dostępne modele otwierane specjalnym urządzeniem mocowanym na obroży zwierzęcia i mają tę olbrzymią zaletę, że nie wejdzie nam do domu obce zwierzę.

Dla niektórych z nas problemem może być też nieprzyjemny zapach z kuwety. Oczywiście  można ją ustawić np. w pomieszczeniu gospodarczym, ale musimy wtedy zostawić stale uchylone do niego drzwi. Jest tutaj gotowy pomysł, który sami z sukcesem przetestowaliśmy, a mianowicie wykonanie w dyskretnej lokalizacji przy podłodze owalnego otworu w ścianie pomieszczenia z kuwetą, przez który kot swobodnie przejdzie. W przypadku mieszkania, takim miejscem do ustawienia żwirkowego ustronia może być z powodzeniem zabudowana szafa wnękowa. Dostęp dla zwierzaka będzie przez otwór, a dla nas przez drzwi przesuwne, co możliwi bezproblemowe jej regularne czyszczenie.

Jeżeli nasz kot to typowy kanapowiec i raczej nie wychodzi z domu na samotne wędrówki, to i tak warto jest zapewnić mu możliwość przewietrzenia się na świeżym powietrzu. Osiatkowane balkony i wnęki nigdy nie będą ozdobą i potrafią oszpecić praktycznie każdą, nawet najzgrabniej zaprojektowaną elewację domu i takiego rozwiązania na pewno nie polecamy. Alternatywnym pomysłem jest urządzenie takiego zewnętrznego wybiegu pod zewnętrzną pergolą, którą dodatkowo wyposażymy w trejaże oraz inne ażurowe przesłony uniemożliwiające zwierzęciu wydostanie się „na wolność”, ale jednocześnie pozwalające na odbiór niezliczonych bodźców zewnętrznych, obserwowanie ptaków, czy kontakt wzrokowy z bardziej dzikimi osobnikami własnego gatunku.

Niektóre rasy, jak na przykład koty syberyjskie uwielbiają patrzenie na świat z góry, i to dosłownie. Dla takiego jegomościa warto jest specjalnie lekko poszerzyć jakiś parapet na poddaszu i w jego pobliżu umieścić dodatkową atrakcję w postaci półki lub drapaka, by zwrócić uwagę pupila na ten zaimprowizowany, gotowy do wykorzystania punkt obserwacyjny.

Dopasowując nasz wymarzony projekt domu też trochę do najlepszego przyjaciela człowieka postarajmy się paradoksalnie zrobić też coś dla siebie. Jeżeli na przykład zabezpieczymy trwalszą okładziną ścianę w okolicy drzwi wejściowych, to zwłaszcza w przypadku większego psa, unikniemy zniszczeń powstałych podczas euforii towarzyszącej wychodzeniu na spacer, a często wiąże się ona właśnie z entuzjastycznym skakaniem na okolice klamki. Oczywiście mniejszy przyjaciel to zwykle mniejsze problemy oraz zniszczenia i każdy osobnik będzie miał swoje czasami bardzo indywidualne upodobania. Znając je możemy zastosować odpowiednie materiały wykończeniowe na posadzkach, a także wstawić meble o odpowiedniej konstrukcji i obiciach. Na pewno trudniej będzie obgryźć metalową nogę od stołu niż drewnianą nóżkę zabytkowego biurka, a podrapana wykończona materiałem lub filcem kanapa nie będzie tak nas boleć, jak zniszczona nieodwracalnie, aczkolwiek pewnie zupełnie przypadkiem przez psa wysokogatunkowa i droga tapicerka skórzana.

Na pewno macie swoje sprawdzone sposoby, jak sprawić, by mieszkanie w domu razem ze zwierzęciem było łatwiejsze i przyjemniejsze. Prosimy o podzielenie się nimi w komentarzach. Może w ten sposób stworzymy razem kompendium wiedzy pod tytułem „Jak naprawdę powinny wyglądać projekty domów przyjazne zwierzętom”.      

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie