Proof cyfrowy - Czym jest i na czym polega?

Andrzej Winnicki
13.01.2022

Zgodność projektu w wersji elektronicznej z produktem końcowym, jaki otrzymujemy z drukarni, ma ogromne znaczenie. Brak właściwego odwzorowania kolorów to problem, którym może wpłynąć nie tylko na niezadowolenie klienta z wykonanej usługi, ale także narazić osobę zlecającą wydruk na duże koszty. Niezależnie od wielkości nakładu, warto jest zrobić próbny wydruk techniką cyfrową, czyli tak zwany proof cyfrowy.

Proof cyfrowy - co to takiego?

Proof cyfrowy to nic innego jak próbny wydruk wykonany przy użyciu drukarki cyfrowej i specjalnego, dedykowanego oprogramowania. Dzięki tej czynności możemy przekonać się, jak nasz projekt będzie wyglądał w rzeczywistości. Konieczność weryfikacji projektu w wersji elektronicznej wynika z faktu, że kolory widoczne na ekranie monitora emitującego światło w przestrzeni kolorystycznej RGB są inne niż po wydruku.

Nawet najlepiej skalibrowany monitor dedykowany do projektowania graficznego nie będzie w stanie idealnie odwzorować barw na projekcie. Proof cyfrowy pozwala na uniknięcie problemów związanych z kolorami na wydruku (Zamów proff cyfrowy w DRUK PLUS). Zgodność barw proofa wykonanego w jakości cyfrowej ma zgodność na poziomie minimum 95% z kolorystyką wydruku końcowego.

Wydruk może być wykonywany w różnych rozmiarach, najczęściej spotykanym formatem jest A4. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba, można wykonać też większy wydruk np. w formacie B2. Daje nam to gwarancję otrzymania projektu zgodnego z założeniami. Technika cyfrowa symuluje efekt końcowy docelowego projektu, a dodatkowym profitem jest możliwość wychwycenia innych błędów, zanim zlecimy ostateczny wydruk.

Proof cyfrowy a jakość projektu

Wykonanie próbnego wydruku w technice cyfrowej to szybkie i korzystne cenowo rozwiązanie pozwalające upewnić się, że wydruk docelowy będzie spełniał nasze oczekiwania. W przypadku katalogów, czy dużego nakładu wydruku, powinien on być standardem. W niektórych przypadkach zlecenie proofa cyfrowego będzie konieczne w celu uzyskania akceptacji projektu przez klienta.

Jest to szczególnie istotne, gdy odwzorowanie barw ma wpływ na zachowanie spójności identyfikacji wizualnej danej marki. Proof cyfrowy najlepiej wykonywać z istotnych partii projektu jak np. z okładki magazynu czy katalogu. Ocena zgodności barw wpływa na zadowolenie klienta i świadczy o wysokiej jakości końcowego projektu.

W przypadku, gdy do wydruku ma trafić duża partia np. plakatów, ulotek, czy też folderów reklamowych, wykonanie proofa staje się niezbędne. Co więcej, może zdarzyć się sytuacja, w której drukarnia wymaga próbnego wydruku jako podstawy do reklamacji np. z powodu odchyłki koloru.

Proof cyfrowy a rodzaj drukarki

Aby wykonać wysokiej jakości proof cyfrowy konieczne jest korzystanie z profesjonalnych urządzeń. Wysokiej jakości drukarki cyfrowe pozwalają przygotowywać wydruki o jakości wysoce zbliżonej do docelowego druku offsetowego. W związku z tym sprzęt przeznaczony do tworzenia próbnych wydruków musi mieć możliwość odwzorowania każdego koloru dostępnego na urządzeniu wykonującym wydruk finalny.

Od tego, czy gamut proofera (drukarki cyfrowej) będzie zgodny z gamutem docelowej techniki wydruku, zależy końcowa jakość projektu. Co ważne, dzięki zastosowaniu proofa cyfrowego możemy drukować na papierze, jaki będzie użyty przy właściwym druku. Dużą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt i możliwość druku już od jednej sztuki.

Papier do wydruku próbnego

Kwestią równie istotną, co odpowiednia drukarka, jest wybór papieru. Nie każdy nadaje się do wykonania proofa. Na jednej ze stron papieru przeznaczonego do wykonywania próby wydruku znajdziemy specjalistyczne informacje, a niekiedy także oznaczenie certyfikacji. Z certyfikacji dowiadujemy się między innymi o precyzyjności kolorów i ewentualnych odchyleniach od normy.

Musi on ponadto posiadać ściśle sprecyzowaną biel i dobrze reagować na określone rodzaje atramentów. Cechuje go także wysoka stabilność barwowa. Do wykonywania próby najczęściej używa się papieru o gramaturze 190 g. Może on symulować zarówno papier powlekany (coated), jak i papier offsetowy (uncoated).

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie