Reduktor ciśnienia powietrza i jego zastosowanie w rolnictwie

Remigisz Szulc
18.08.2022

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i tak na pewno jest w przypadku układów pneumatycznych. Wyobraźcie sobie, że rzeczywiście wykorzystywane są one na szeroką skalę. Jednocześnie, aby efektywnie działały należy zadbać także o odpowiednie podzespoły oraz komponenty. Niewątpliwie bardzo ważnym elementem jest reduktor ciśnienia. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.

Reduktor ciśnienia powietrza zasada działania w szeroko pojętej pneumatyce

O tym jak ważna jest jakość wie każdy. Należy więc pamiętać, by wybierać tylko i wyłącznie reduktory, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe, a więc posiadają odpowiednią certyfikację. Oczywiście należy dobierać je pod kątem samej pracy, ale też wymaganego ciśnienia. W tym przypadku najlepiej znaleźć dobrego producenta takiego jak Pneumatig. Każdy reduktor ciśnienia powietrza tego producenta posiada niezbędne atesty, a w razie zużycia znalezienie podzespołów nie jest w żadnym wypadku trudne. Warto zauważyć, że zadaniem reduktora ciśnienia powietrza jest utrzymanie stałego ciśnienia w układzie pneumatycznym. Zawór można redukować w zakresie określonego ciśnienia.

Taki regulator ciśnienia powietrza zapewnia odpowiednie ciśnienie do wartości, która jest ustawiona na manometrze. Jednocześnie pozwala utrzymać stałą wartość ciśnienia na wyjściu, nawet gdy dochodzi do wahań ciśnienia wejściowego. Warto też zwrócić uwagę na jakim ciśnieniu dane urządzenie będzie pracować. Rozpiętość ciśnienia może być bardzo duża i wynosić od 1 do 300 barów przy czym pamiętajcie, aby zwrócić uwagę zarówno na ciśnienie dolotowego do zaworu, jak i wylotowe. Nie bez znaczenia jest średnica otworu przyłączeniowego. Musi być ona dostosowana do rur instalacyjnych. Czas więc poznać zasadę działania reduktora ciśnienia powietrza. W przypadku typowego urządzenia reduktor powietrza obniża ciśnienie wyjściowe do wartości ustawionej na manometrze.

Do regulacji ciśnienia może służyć śruba nastawna, którą należy kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu ciśnienie za reduktorem będzie podniesione. Analogicznie kręcąc w przeciwną stronę można obniżyć wartość ciśnienia. Teraz już wiadomo, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. Pamiętajcie jeszcze o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie, że reduktor ciśnienia zawsze pobiera energię na wejściu w takiej ilości, aby utrzymał się jej stały poziom i to niezależnie od wielkości zużycia po stronie wyjściowej.   

Budowa regulatora ciśnienia powietrza 

Reduktor sprężonego powietrza może różnić się stopniem zaawansowania technologicznego, ale również do danego układu pneumatycznego. Jednak co do zasady budowa urządzeń jest taka sama. Do jej komponentów należą: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, zawór pilotowy, odcinający. Na jeszcze większą wygodę użytkowania wpływa manometr. Warto jeszcze zwrócić uwagę na wkład filtracyjny, który zapobiega zanieczyszczeniu medium sprężonego powietrza. Z kolei uszczelki zapobiegają wyciekowi medium. Warto pamiętać, że medium piątej klasy nie jest tanie, z tego też powodu należy pamiętać o tym, aby reduktor ciśnienia sprężonego powietrza miał mocne i pewne uszczelnienie. Reduktor pneumatyczny wykorzystuje się na szeroką skalę i to niemal w każdej dziedzinie życia. Zasadniczo trudno jest znaleźć taką, gdzie się go na jakimś etapie nie wykorzystuje. 

Jak zapewnić większą efektywność w rolnictwie? 

Wiele mówi się o tym, że rolnictwo jest nieefektywne. Duży wpływa ma na to zużycie środków ochrony roślin czy nawozów. Niestety w wielu przypadkach dochodzi do marnowania tych materiałów, co jest spowodowane zbyt dużą ilością podaży na glebę. Na szczęście marnowaniu można zapobiegać, wystarczy tylko zastosować podajniki, które wykorzystują reduktor ciśnienia powietrza z czystym medium sprężonego powietrza. Oczywiście nie tylko do tego celu wykorzystuje się reduktor ciśnienia powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza. Otóż w przemyśle także używa się reduktora powietrza choćby podczas produkcji tworzyw sztucznych. Doskonałym tego przykładem są butelki, pojemniki, płyty styropianowe, czy nawet folia bąbelkowa.

To urządzenie może ratować życie w końcu zapewnia odpowiednie ciśnienie tlenu, który podawany jest chorym na COVID-19, ale też używa się go w komorach dekompresyjnych. Na samym końcu przypominamy, aby wybierać reduktor ciśnienia powietrza najwyższej jakości, który posłuży przez długi czas. Pamiętajcie przy tym o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas montażu i użytkowania.                             

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie