Rekuperacja czyli wentylacja z odzyskiem ciepła – zalety i wady

Jerzy Biernacki
23.02.2021

System rekuperacji ma za zadanie odzyskiwanie ciepła. Posiada również wiele zalet, które, przy jej prawidłowym zastosowaniu, będą działać z korzyścią dla zdrowia domowników. Należy liczyć się z dużymi nakładami na taką inwestycję, dlatego warto zapoznać się z zaletami, wadami i problemami, z jakimi można mieć w późniejszym czasie do czynienia.

Zalety

Zastosowanie rekuperacji sprawia, że mieszkańcy budynku idą z duchem czasu. Duża popularność tego systemu jest wynikiem zalet, wymienianych przez użytkowników. Zaliczają się do nich:

  • doskonała wentylacja pomieszczeń - nie dość, że dochodzi do stałej wymiany gazowej, to jeszcze powietrze, wprowadzane do wnętrza jest oczyszczone z wszelkiego rodzaju pyłów, drobnoustrojów czy nieprzyjemnego zapachu. Zatem wpływa pozytywnie na zdrowie mieszkańców. Dzieje się tak za pomocą specjalnych filtrów, które będą wymagać cyklicznej wymiany. Warto także wyposażyć się w jonizator, poprawiający jakość powietrza i eliminujący jony emitowany przez wszechobecną elektronikę,
  • niskie koszty ogrzewania - niskie zapotrzebowanie na ciepło budynku, w którym jest zainstalowany system rekuperacji, sprawia, że rachunki za ogrzewanie ulegają obniżce nawet o połowę. Nie są wymagane bardzo duże grzejniki czy skomplikowane ogrzewanie podłogowe,
  • mniejsze wydatki na wentylację - zastosowanie rekuperacji nie wymaga posiadania kominów wentylacyjnych. Nie będą już potrzebne tradycyjne okna, w ich miejsce wstawiając dużo tańsze przeszklenia,
  • pozytywny wpływ na zdrowie domowników - filtrowane powietrze to jedna sprawa. Dom nie wymaga regularnego wietrzenia, dlatego nie doświadcza się przeciągów a w zimie nie dochodzi do wychłodzenia pomieszczenia. System utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności i szybko eliminuje przeszkadzające zapachy.

Wady

Tak jak wszystkie nowoczesny systemy, rekuperacja także nie jest pozbawiona wad. Szczególnie uciążliwe są wysokie koszty inwestycji.

Wysokiej jakości sprzęt i kanały, przez które przechodzi powietrze to koszt kilku tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć montaż przez wykwalifikowaną ekipę, która posiada doświadczenie w instalacji takich systemów. Całkowity koszt wynosi minimum 12 tysięcy złotych.

Regularne użytkowanie systemu rekuperacji podwyższa rachunki za prąd. Oprócz tego co najmniej raz w roku system powinien zostać poddany przeglądowi. Kolejnym kosztem będzie zakup filtrów, które należy wymieniać co kwartał. Roczne wydatki mogą się zwiększyć nawet o tysiąc złotych.

Oprócz tego inwestorzy mogą się zmagać z kilkoma innymi problemami. Po długim użytkowaniu rekuperatora niezbędne okaże się czyszczenie kanałów, co może się okazać bardzo uciążliwe, gdyż niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt lub nawet środki chemiczne.

Awaria prądu sprawia, że wszystkie urządzenia przestają działać. Tak samo będzie z systemem rekuperacji. Jednak, jak wiadomo, przerwy w dostawie energii zdarzają się bardzo rzadko, więc taka sytuacja może się zdarzyć maksymalnie kilka razy w roku.

W zależności od ustawionego biegu rekuperatora czy intensywności działania może dojść do podwyższonego poziomu hałasu. Z tego względu samo urządzenie jest instalowane w mało użytkowanych miejscach, jak garaże czy pomieszczenia gospodarcze.

Kiedy już wiesz jakie zalety i wady posiada wentylacja z odzyskiem ciepła zajrzyj na stronę firmy AKWIN, która specjalizuje się w montażu systemów rekuperacji i sprawdź jaki jest koszt takiej inwestycji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie