Rekuperacja - czym jest i jaki jest sposób jej działania?

Marek Szydełko
18.02.2021

Rekuperacja to rodzaj wentylacji, na który w ostatnich latach decyduje się coraz więcej osób. Pomaga ona utrzymać w domu zdrowe, świeże i czyste powietrze oraz odzyskać energię cieplną. Przyjrzyjmy się, co to jest rekuperacja oraz na czym polega.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem energii, którą następnie można przetworzyć. Pozwala to na zminimalizowanie strat ciepła spowodowanych przez instalację wentylacyjną, a dzięki temu obniżenie rachunków za ogrzewanie. Proces rekuperacji polega na tym, że w zimowej porze powietrze nawiewane ulega wstępnemu podgrzaniu przez powietrze usuwane z wewnątrz, natomiast w porze letniej może ulec schłodzeniu. W trakcie cyklu powietrze zostaje też oczyszczone z zabrudzeń, kurzu i pyłów, co stanowi gwarancję wysokiej czystości powietrza w pomieszczeniach.

Jak działa rekuperacja?

Za działanie systemu odpowiada rekuperator, który jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną. Do jego głównych zadań należy usunięcie zużytego, a następnie dostarczenie świeżego powietrza o ustalonych parametrach.

Na początku powietrze pobrane z zewnątrz przy pomocy wentylatora musi przejść przez filtry, gdzie usunięte zostają zanieczyszczenia takie, jak kurz i pyły. Następnie zostaje ono wtłoczone kanałem wentylacyjnym do wymiennika ciepła (rekuperatora), do którego w tym samym czasie kierowane jest również powietrze z wewnątrz; energia cieplna, która pobrana zostaje z zabrudzonego powietrza z pomieszczeń zostaje przekazana do przefiltrowanego powietrza z zewnątrz - to natomiast jest kierowane dalej do środka, a zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz.

Dodatkowo, w rekuperatorze zachodzi przemiana termodynamiczna. Oznacza to, że w zależności od pory roku powietrze dostarczane do pomieszczeń jest schładzane (latem - chłód z powietrza pobranego z wewnątrz zostaje przekazany ciepłej masie powietrza z zewnątrz) lub ogrzewane (zimą - zimna masa powietrza z zewnątrz zostaje ogrzana ciepłem ze zużytego powietrza z pomieszczeń). Zdolność danej instalacji do procesu odzysku ciepła jest uzależniona między innymi od rodzaju i jakości zastosowanego rekuperatora.

Rekuperacja - czy warto zdecydować się na instalację?

Rekuperacja nie bez powodu mocno zyskała w ostatnich latach na popularności. Niezaprzeczalne korzyści płynące z jej posiadania jakimi są zdrowe i czyste powietrze, niższe koszty ogrzewania ze względu na odzyskiwanie ciepła oraz komfort spowodowany ciągłą wymianą powietrza w pomieszczeniach pokazują, że zdecydowanie warto rozważyć ten rodzaj wentylacji w swoim domu.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie