Rodzaje nawozów – jak skład wpływa na ich właściwości?

Piotr Kowalczyk
23.10.2020

Poszczególne typy nawozów znacznie się od siebie różnią. Wszystko zależy od zawartości konkretnych składników i ich udziału procentowego w całości mieszanki. Działanie danego nawozu wpływa na jakość uzyskanych plonów. Za co odpowiadają poszczególne składniki?

Nawozy azotowe

Azot jest jednym z najpotrzebniejszych składników podczas przyrastania masy roślin. Jego zadaniem jest wspieranie prawidłowej syntezy chlorofilu i białek. Zbyt mało azotu prowadzi do żółknięcia lub zupełnego braku przyrostu, dlatego nawozy z takim składnikiem są wykorzystywane głównie w celu wspierania wzrostu roślin.

Nawozy azotowo-siarkowe

Nawozy azotowo-siarkowe, oprócz azotu wspomagającego przyrost części zielonych, składają się także z siarki wpływającej na główne przemiany i przyswajalność poszczególnych składników odżywczych. Zbyt mała podaż siarki prowadzi do chlorozy obejmującej najpierw najmłodsze liście, a dopiero w drugiej kolejności te starsze.

Nawozy azotowo-fosforowe

Zadaniem fosforu jest wzmacnianie wykształcania się i rozwoju części generatywnych roślin, czyli nasion i owoców. Składnik ten ma związek również z otwieraniem i zamykaniem aparatów szparkowych oraz utrzymaniem odpowiedniej jędrności komórek. Jego brak prowadzi do przebarwienia liści na kolor czerwono-brązowy lub nawet fioletowy. Skutkiem niedoboru fosforu jest także słabe kwitnienie i zawiązywanie się zbyt małej liczby owoców.

Nawozy wapniowe

Wapń jest stosowany w celu zmiany pH gleby i jej właściwości. Poprawia on przyswajalność poszczególnych składników mineralnych, wzmacnia tworzenie się korzeni oraz buduje ściany komórek roślin. Niedobory wapnia prowadzą do zniekształcenia liści, zamierania pąków i pojawiania się suchych plam na owocach.

Nawozy wieloskładnikowe

Oprócz azotu, wapnia, fosforu i siarki w nawozach sztucznych znaleźć można także potas wspierający odporność roślin na mrozy, susze i choroby grzybowe. Często w produktach wieloskładnikowych pojawia się również magnez, czyli aktywator enzymów biorących udział w fotosyntezie.

Skuteczne nawozy najwyższej jakości znajdziesz na stronie: https://sobianek.pl/. Sprawdź ofertę i wypróbuj je sam!

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.