Soczewki toryczne, multifokalne, sferyczne - czym się różnią, jakie wybrać?

Andrzej Winnicki
22.11.2021

Astygmatyzm jest stanem, który jest spowodowany nieregularnym kształtem rogówki - wyraźnej części oka, która pokrywa tęczówkę i źrenicę. Rogówka jest zwykle gładka, okrągła i kulista, ale w astygmatycznym oku rogówka zamienia się w kształt, który nie jest kulisty i rozwija drugą krzywą. Jednym z podstawowych obowiązków rogówki jest skupienie światła na siatkówce, co pozwala wyraźnie widzieć. Kiedy rogówka jest niekształtna i rozwija dwie krzywe, tworzy to dwa punkty ogniskowe, powodując niewyraźne widzenie. Nieregularny kształt oka utrudnia dopasowanie tradycyjnych soczewek kontaktowych i zapewnienie wyraźnego widzenia, a zatem wymaga specjalistycznych soczewek kontaktowych, takich jak soczewki toryczne.

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Toryczne soczewki kontaktowe są zaprojektowane w celu korekcji astygmatyzmu. Zamiast mieć idealnie sferyczną powierzchnię, taką jak standardowe soczewki kontaktowe, soczewki toryczne mają bardziej podłużny kształt dostosowany do kształtu oka astygmatycznego. Soczewki toryczne mogą być wykonane z miękkiego lub sztywnego materiału gazoprzepuszczalnego, jednak miękkie soczewki toryczne są bardziej powszechne. Takie soczewki kontaktowe są również zaprojektowane w taki sposób, aby soczewki pozostały na miejscu na oku, aby utrzymać prawidłowe widzenie. Czasami, gdy oko porusza się lub mruga, soczewka może znacznie obracać się na oku. Jeśli ta rotacja będzie kontynuowana za pomocą miękkiej soczewki torycznej, sztywna soczewka gazoprzepuszczalna może być bardziej skuteczna. Sztywne soczewki gazoprzepuszczalne mają dłuższy początkowy czas adaptacji, ale gdy to minie, są zwykle tak samo wygodne jak miękkie soczewki kontaktowe.

Soczewki toryczne, a także akcesoria niezbędne do ich czyszczenia i przechowywania nabyć można w sklepie internetowym BezOkularow.pl. W tym jednym z największych sklepów z soczewkami znaleźć można bardzo bogaty asortyment, dostępny w atrakcyjnych cenach.

Soczewki sferyczne i multifokalne

Soczewki sferyczne to najpopularniejszy typ soczewki kontaktowej, stosowany przez osoby dotknięte problemem krótkowzroczności i dalekowzroczności. Soczewki kontaktowe tego typu mają kształt półkuli i wyróżniają się bardzo szerokim zakresem korekcji - od -25 do +25 dioptrii. Takie soczewki dla krótkowidzów i dalekowidzów różnią się między sobą nie tylko mocą optyczną, ale także takimi parametrami jak średnica soczewki, krzywizna soczewki, grubość, a także tlenoprzepuszczalność oraz uwodnienie soczewki. Ogromne znaczenie ma także materiał, z którego wykonano soczewki. Zazwyczaj jest to materiał hydrożelowy lub silikonowo - hydrożelowy. 

Osoby borykające się ze starczowzrocznością, czyli prezbiopią, potrzebują soczewek multifokalnych. Dwuogniskowe i wieloogniskowe soczewki kontaktowe są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić wyraźne widzenie osobom, które mają błąd refrakcji (problemy z dokładnym skupieniem światła na siatkówce ze względu na kształt oka), a także dla tych, którzy zaczynają cierpieć lub cierpią na starczowzroczność. Te dwa rodzaje soczewek kontaktowych są wykonane z miękkich i sztywnych materiałów przepuszczających gaz. Większość z tych soczewek jest noszona codziennie, przez 1 lub 2 tygodnie lub miesiąc. Soczewki jednorazowe to soczewki, które po ich zdjęciu są wyrzucane i zastępowane nową parą. Nie można ich nosić dłużej niż przez jeden dzień. Wyróżnić można następujące rodzaje soczewek dla prezbiopii:

- koncentryczne soczewki wieloogniskowe - zazwyczaj zawierają moc soczewki do widzenia odległych obiektów w środku soczewki, która jest otoczona koncentrycznymi pierścieniami mocy bliskich i dalekich

- asferyczne wieloogniskowe soczewki kontaktowe - konstrukcja asferycznych wieloogniskowych soczewek kontaktowych jest podobna do konstrukcji progresywnych soczewek okularowych; występuje stopniowa zmiana mocy z dalekiej na bliską, bez widocznych linii w soczewkach

- segmentowe dwuogniskowe soczewki kontaktowe - działają podobnie jak dwuogniskowe soczewki okularowe; te sztywne styki przepuszczalne dla gazu (RGP) mają dwa segmenty mocy, z oczywistą linią separacji między korekcją odległości na górze a korekcją bliską poniżej.

Zarówno soczewki sferyczne, multifokalne jak i sferyczne dostępne są w kilku wariantach - jako soczewki jednodniowe, a także o dłuższym trybie noszenia, czyli dwutygodniowe, soczewki miesięczne czy kwartalne, a nawet roczne. Wybór modelu soczewek jest uzależniony od trybu życia, częstotliwości noszenia soczewek. Osoby noszące soczewki okazyjnie chętnie sięgają po soczewki jednodniowe, które wyrzucane są zaraz po zdjęciu, są to zatem soczewki jednorazowe. Z kolei osoby noszące soczewki regularnie częściej decydują się na soczewki wielokrotnego użytku - to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie