Stłuczka – formalności krok po kroku

Mariusz Siwko
07.01.2021

Z raportów policyjnych wynika, że liczba pojazdów silnikowych zarejestrowanych w Polsce przekroczyła już 31 mln. Większy tłok na drogach powoduje, że coraz łatwiej o stłuczkę – szczególnie jesienią i zimą, kiedy jezdnie są mokre lub zaśnieżone, a widoczność znacznie gorsza. Jeśli przydarzy Ci się taka niespodziewana sytuacja, zachowaj spokój. Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić na miejscu zdarzenia oraz w późniejszym czasie.

Z tekstu dowiesz się:

  • co zrobić w przypadku stłuczki samochodowej na drodze,
  • jak zgłosić szkodę u ubezpieczyciela,
  • co zrobić w przypadku stłuczki na parkingu.

Stłuczka/kolizja i wypadek drogowy – wbrew pozorom to nie to samo. W języku potocznym pomyłka nie ma większego znaczenia, ale może zrodzić poważne nieporozumienie, kiedy np. zgłaszasz szkodę ERGO Hestii. Dlatego warto wiedzieć, że z kolizją masz do czynienia, jeśli żaden z uczestników zdarzenia nie doznał obrażeń ciała, a jedynym skutkiem zderzenia pojazdów są ich uszkodzenia. Wypadek to natomiast poważniejsze zdarzenie, w wyniku którego ktoś zmarł lub doznał uszczerbku na zdrowiu. W tym artykule znajdziesz informacje na temat postępowania w przypadku stłuczek. Co ważne, zasady związane z organizacją formalności są nieco inne w przypadku kolizji drogowej oraz na parkingu.

Stłuczka – co robić, jeśli przydarzy Ci się na drodze?

Jeśli przytrafi Ci się stłuczka samochodowa, w pierwszej kolejności zdecyduj, czy konieczne jest wezwanie karetki oraz policji. Jeśli wraz z pozostałymi uczestnikami zdarzenia stwierdzicie, że nikomu nie jest potrzebna pomoc medyczna ani nie ma potrzeby zawiadamiania służb porządkowych w celu ustalenia sprawcy, przestaw samochód w bezpieczne miejsce i zabezpiecz miejsce zdarzenia.

Gdy już to zrobisz, możesz swobodnie przejść do kwestii formalnych, czyli spisywania oświadczenia o kolizji. Jeśli masz przy sobie druk takiego dokumentu, – z łatwością wypełnisz go razem z drugim kierowcą. Jeżeli natomiast żaden z Was nie posiada gotowego formularza, możecie spisać wszystkie dane na zwykłej kartce. Potrzebne będą:

  • dane osobowe poszkodowanego,
  • dane osobowe sprawcy,
  • dane osobowe ewentualnych świadków zdarzenia,
  • numer polisy OC sprawcy,
  • dane wszystkich uczestniczących w zdarzeniu pojazdów,
  • opis okoliczności zdarzenia,
  • szkic, na którym zostanie zobrazowana cała sytuacja (opcjonalnie),
  • dodatkowe istotne informacje nt. zdarzenia (opcjonalnie),
  • podpisy poszkodowanego i sprawcy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe a zgłoszenie – jak zgłosić szkodę?

Aby towarzystwo ubezpieczeniowe mogło pokryć koszty skutków zdarzenia, oprócz oświadczenia potrzebne jest jeszcze zgłoszenie szkody. Jeśli pieniądze mają być wypłacone z OC, należy zrobić to jak najszybciej po zdarzeniu drogowym.

Pamiętaj, że w zależności od wybranego ubezpieczyciela, w sytuacji kolizji dostaniesz też dodatkową pomoc. Na przykład ERGO Hestia w ramach assistance, w zależności od wybranego wariantu, oferuje swoim klientom między innymi holowanie uszkodzonego samochodu i dodatkowej przyczepy, a także kontakt ze sprawdzonymi warsztatami współpracującymi. Jeśli będzie taka potrzeba, ubezpieczyciel zagwarantuje też samochód zastępczy. Potrzebną pomoc uzyskasz bardzo szybko dzięki kontaktowi z Centrum Alarmowym (telefonicznemu lub online).

Kolizja na parkingu – o czym pamiętać?

W przypadku stłuczki na parkingu formalności wyglądają podobnie jak przy kolizji drogowej. Chyba że sprawca nie chce przyznać się do winy – wtedy będzie potrzebne wezwanie policji. Jeżeli tak się zdarzy, w pierwszej kolejności sprawdź, czy dany parking jest oznaczony jako „Strefa ruchu”. Od tego będą zależały dalsze kroki:

  • jeśli tak, policja może działać tak samo, jak przy zdarzeniu drogowym,
  • jeśli nie i nie było stworzone zagrożenie, policja nie wystawi mandatu; w tej sytuacji podstawą dalszego działania jest tylko opisane wcześniej oświadczenie sprawcy kolizji.

Stłuczka drogowa to nie powód to paniki! Zdarzenie może, ale nie musi wymagać wezwania policji. Jeśli okaże się, że nie ma takiej potrzeby, najważniejszą formalnością będzie spisanie oświadczenia kolizji – zarówno przy stłuczce na drodze, jak i na parkingu. Pamiętaj też o zgłoszeniu kolizji, które oprócz pokrycia kosztów naprawy samochodu może dać Ci również inne korzyści w tej trudnej sytuacji. Sprawdź ofertę ERGO Hestia i ubezpiecz się na wszelkie okoliczności!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie