Strzyżenie psa w domu – jakie rasy strzyc samodzielnie, jaki sprzęt wybrać?

Jerzy Biernacki
13.07.2021

Strzyżenie psów pomaga w zachowaniu higieny, chroni przed rozwojem infekcji skóry oraz przed pasożytami. Decydując się na obcinanie czworonoga samodzielnie w domowym zaciszu, musimy pamiętać zarówno o odpowiednim przygotowaniu miejsca, jak i doborze sprzętu fryzjerskiego.

Strzyżenie psa w domu – jakie rasy psów strzyc samodzielnie?

Nie wszystkie rasy psów można obcinać samodzielnie w domu. Zależy to od ich sierści, która dzieli się na włos okrywowy oraz podszerstek – chroniący psa przed zimnem i wypadający porą letnią podczas wymiany futra. To właśnie rasy posiadające podszerstek (np. akita, owczarek niemiecki, labrador, golden retriever, alaskan malamute, husky syberyjski) nie powinny być strzyżone – dla nich przeznaczony jest zabieg trymowania, czyli usuwania martwych włosów. Obcinanie sierści mogłoby doprowadzić do plackowatego łysienia.

Do ras najczęściej strzyżonych w domowych warunkach należą: maltańczyk, yorkshire terrier, shih tzu

Czy strzyc psa w okresie letnim?

Sierść naszego psa tworzy tak naprawdę swoistą ochronę skóry przed promieniami UV. Dzięki włosom czworonogi są mniej narażone na poparzenia słoneczne, dlatego latem nie powinno się strzyc psów na krótko, ani golić okolic brzucha. Dozwolone jest nieznaczne skracanie włosów na ich długości.

Wielu właścicieli obcina swoje pupile wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, ponieważ obawia się, że przez zbyt długą sierść zwierzakom jest gorąco. Jest to często powielany mit – warto pamiętać, że psy ochładzają się poprzez dyszenie, dotleniając tym samym komórki organizmu. Tak naprawdę u psów gruczoły potowe znajdują się w opuszkach łap, dlatego w czasie upałów nasi podopieczni lubią brodzić łapami w zimnej wodzie i dodatkowo regulować temperaturę swojego ciała.

Strzyżenie psa w domu – jakie nożyczki do strzyżenia psa?

Domowe strzyżenie pupila zazwyczaj wykonywane jest za pomocą nożyczek. W salonach groomerskich wyspecjalizowani fryzjerzy używają także maszynek lub trymerów, lecz w domowych warunkach dźwięk maszynki może spowodować u psa panikę, co źle wpłynie na jego cierpliwość i zachowanie.

Musimy pamiętać, że do obcinania psiej sierści nie nadają się nożyczki przeznaczone do domowego użytku. Dlatego też powinniśmy wybierać produkty ze stali nierdzewnej, przeznaczone wyłącznie do strzyżenia naszych pupili. Przed zakupem specjalistycznych nożyczek warto poznać ich rodzaje oraz przeznaczenie. Sprzęt fryzjerski przed użyciem powinien być także dobrze naostrzony oraz naoliwiony – dzięki temu sierść nie będzie nadmiernie szarpana.

Nożyczki fryzjerskie zazwyczaj dzielą się na cztery rodzaje:

  • Nożyczki proste – używane są do skracania długowłosych szat oraz do strzyżenia okolic brody.
  • Nożyczki gięte – wycina się nimi sierść na tułowiu oraz w okolicach głowy i wokół łap.
  • Nożyczki degażówki (jednostronne, dwustronne) – nadaje się nimi ostateczny kształt psiej fryzurze, zapewniają delikatne, naturalne linie cięcia. Nożyczki jednostronne modelują włosy w okolicach łap i linii dolnej tułowia, a nożyczki dwustronne wycinają owłosienie u ras charakteryzujących się gęstą sierścią oraz modelują okolice głowy.
  • Nożyczki z zaokrąglonymi czubkami – używane są do usuwania włosów z delikatnych miejsc, takich jak np. obszar wokół oczu, obszar opuszek łap. Dzięki zaokrąglonym czubkom są bardziej bezpieczne i eliminują ryzyko skaleczenia pupila.

Strzyżenie psa w domu – przygotowanie do zabiegu

Zanim przystąpimy do pierwszego domowego zabiegu strzyżenia, warto najpierw nauczyć naszego psa cierpliwości, ponieważ w trakcie obcinania sierści może poczuć się zagrożony i próbować się wyrywać. Pamiętajmy, aby nagradzać posłuszeństwo psa za pomocą smakołyków.

W profesjonalnych salonach groomerskich fryzjerzy posiadają specjalne stoły z regulacją wysokości oraz z przytrzymującymi psa smyczami. W domowych warunkach warto znaleźć mebel, np. stół, na którym będziemy mogli ostrzyc psa. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zabieg możemy przeprowadzić na podłodze. Ważne jest jednak zadbanie o to, aby pupil się nie ślizgał – wystarczy zakupić matę antypoślizgową albo podłożyć ręcznik pod psie łapy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie