System WMS – czym jest i dlaczego korzystają z niego wszystkie magazyny?

Piotr Kowalczyk
29.09.2022

Praca na magazynie jest niezwykle trudnym i wymagającym wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy mówimy o magazynierach, czy też osobach tym wszystkim sterujących, każdemu przydzielane są odpowiedzialne zadania. Można powiedzieć, że pojedyncze błędy decydują o spowolnieniu pracy całej hali, a tylko dobrze zgrany zespół jest w stanie poradzić sobie ze wszelkimi trudnościami.

Co to WMS?

Obecnie z usług magazynów korzysta ogromny procent wszystkich przedsiębiorców, głównie zajmujących się produkcją. Z tego względu, każda hala jest zobowiązana do przechowywania ogromnych ilości towaru. Aby wspomóc pracę osób na magazynach, wprowadza się specjalne systemy, całkowicie kierujące i monitorujące jej przebieg.

System WMS (z ang. Warehouse Management System) to oprogramowanie mające na celu wspomaganie obsługi wszystkich procesów magazynowych. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem takich systemów jest Quantum Qguar. Dzięki ich produktom, na wielu magazynach panuje porządek i istnieje określony harmonogram działań.

W standardowy system WMS są zaopatrzeni wszyscy pracownicy magazynu, począwszy od zarządu i logistyków, aż po osoby odpowiedzialne za rozkładanie towaru na regałach. Program ma za zadanie zająć się całym procesem przetrzymywania towaru licząc od jego rozładunku z samochodu, aż po ponowne załadowanie w celu odprawienia go do klientów. Każdy specjalista na swoim sprzęcie służbowym posiada określony moduł programu, którym dokładnie się specjalizuje. Ma to na celu sprawne znalezienie interesujących informacji i usprawnienie komunikacji między działami.

Role i zadania systemów WMS

Cyfryzacja ruchu produktów na magazynie stała się już czymś zwyczajnie normalnym. Hale mogące pomieścić większą liczbę towarów, bez skrupułów decydują się na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań. W końcu, samo zarządzanie magazynem jest procesem bardzo złożonym i obejmuje wiele segmentów. Należą do nich:

- Przyjmowanie towaru – wbrew pozorom, proces ten wcale nie jest prosty. Już od momentu samego przyjazdu należy odróżnić, czy towar przyjeżdża od dostawcy, klienta czy z innego magazynu. Produkt należy dobrze oznakować i zlecić jego przekazanie do magazynu.

- Lokalizacja towaru – w tym przypadku system ustala konkretne miejsce dla towaru, biorąc pod uwagę jego specyfikację, rozmiar i ilość.

- Kompletowanie towaru – dzięki oprogramowaniu, specjaliści uzyskują konkretne dane o regałach i numerach zamówień, które należy skompletować.

- Wysyłka towaru – ta sekcja odpowiada za pełne przygotowanie produktów do wysyłki.

- Inwentaryzacja – segment odpowiedzialny za udostępnienie informacji o stanie magazynu czy ilości wolnych regałów.

WMS a ERP – czym się różnią?

System ERP jest ogólnym narzędziem przeznaczonym do zarządzania firmą. Działalności z niego korzystające mają opcję wbudowania modułu do kierowania magazynem. Przeważnie jednak narzędzia te są mało rozbudowane. Do sterowania dużą halą magazynową, znacznie bardziej przyda się osobny system WMS, który może oczywiście współpracować z oprogramowaniem ERP. Przykładem takiego może być właśnie WMS Pro, oferowany przez firmę Quantum Qguar. Posiada on znacznie więcej opcji i dzieli się na wcześniej wspomniane segmenty. Każdy pracownik wie wtedy, jaki ciężar spada na jego barki i nie wykonuje niepotrzebnej pracy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie