Tapicerka – na sucho czy na mokro?

Jerzy Biernacki
28.02.2022

Czyszczenie tapicerki domowej lub samochodowej może być i proste, i może też bardziej skomplikowane. Wiele zależy od stopnia zabrudzenia oraz gatunku i jakości materiału. Tapicerkę możemy czyścić na sucho, zresztą każde czyszczenie rozpoczynamy na ogół od szczotkowania i odkurzania. Mimo to takie wstępne czyszczenie bywa niewystarczające.

Czyszczenie tapicerki na sucho

Tapicerkę czyścimy na sucho domowymi sposobami wtedy, gdy nie jest zaplamiona. Na początku pozbywamy się z niej okruchów, na przykład pieczywa lub błota.

Tapicerkę z mocnego włókna śmiało można czyścić szczotką, w wypadku kanap lub foteli zaczynając od góry, czyli od oparć i poręczy. Potem możemy użyć odkurzacza z odpowiednimi końcówkami.

Tkaninę z powierzchnią włosowatą, np. pluszową dobrze jest przeczyścić delikatną szczotką najlepiej w jednym kierunku lub symetrycznie od środka w obie strony.

Kiedy czyścimy na mokro

Na mokro obicia tapicerskie czyścimy nierzadko po czyszczeniu suchym, jeśli nie są mocno zaplamione. Jednak nie zaleca się spryskiwania tapicerki wodą tylko delikatne jej przecieranie wilgotną ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Nierzadko dobre efekty daje czyszczenie pluszowej tapicerki miękką szczotką namoczoną w wodzie.

Jeśli natomiast obicie jest zaplamione, na przykład tłuszczem lub jakimś sokiem to wtedy można wykorzystać również niektóre domowe sposoby, chociażby roztwór wody z octem albo sodą oczyszczoną. Jednak to do pewnych granic. Jeśli nie udaje się nam oczyścić obicia tym sposobami, wtedy najlepszym wyjściem mogą okazać gotowe zestawy do czyszczenia zawierające między innymi odplamiacze i pianki w sprayu. W takich zestawach znajdują się często również szczoteczki i ściereczki z mikrofibry.

A skóra?

Tapicerki skórzane wymagają szczególnej uwagi, jeśli idzie o ich konserwacje, choćby ze względu na cenę.

Dobrze jest konserwować je systematycznie odpowiednimi preparatami, najlepiej zalecanymi przez producenta. Skóra jest co prawda mocnym materiałem, ale może się odbarwiać i nawet pękać, dlatego należy pamiętać o zabiegach przedłużających jej elastyczność.

Jednak zastosowanie odpowiednich preparatów nie obejdzie się również bez odpowiedniego czyszczenia na sucho. Koniecznie trzeba najpierw taką tapicerkę wyszczotkować i odkurzyć. Dobrze jest znać rodzaj skóry, z jakiego została wykonana, bo innymi preparatami czyścimy skórę licową, pigmentowaną, innymi zamsz lub nabuk.

Zatem bez względu na rodzaj obiciowego materiału i tak na początku niezbędne jest czyszczenie tapicerki na sucho.

Źródło: https://czyszczenieskory.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie