Technologia projektowania i druku naklejek samoprzylepnych – kompendium wiedzy

Piotr Kowalczyk
14.12.2021

Naklejki samoprzylepne mają bardzo szerokie zastosowanie. Często wykorzystywane są choćby do znakowania różnych produktów i towarów oraz przesyłek. Aby jednak spełniły one swoje zadanie, muszą być trwałe i wyraźne. Poza tym powinny być również estetyczne. Istotne jest tu zatem właściwe przygotowanie projektu naklejek samoprzylepnych. Co warto o tym wiedzieć?

Projektowanie naklejek samoprzylepnych

Proces produkcji naklejek samoprzylepnych zaczyna się od przygotowania odpowiedniego projektu. Tworząc taki projekt, pamiętać trzeba, aby był on czytelny, dopasowany do specyfiki przedmiotów, na które naklejka będzie nalepiana oraz o tym, aby projekt był spójny z identyfikacją marki. Oznacza to, że projekt naklejek samoprzylepnych musi być dobrze przemyślany. Istotny jest tu kształt naklejki, jej kolorystyka i odpowiednio dobrane czcionki.

Przygotowanie projektu do druku

Każdy projekt naklejek samoprzylepnych musi być dostosowany do specyfiki druku. Przygotowując zatem projekt do druku, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów. Po pierwsze, spady drukarskie. Mówiąc o spadach, ma się na myśli obszar wokół naklejki, który po wydruku zostaje ścięty. Innymi słowy, jest to dodatkowy margines pozwalający na zachowanie treści i grafiki na właściwym obszarze. Pozwala także uniknąć zbędnych białych fragmentów wzdłuż brzegów. Spady dostosować należy do wytycznych drukarki. Po drugie, obszar wydruku. Przygotowując projekt naklejek samoprzylepnych pamiętać trzeba, aby wszystkie najważniejsze elementy umieścić na środku. Muszą być odpowiednio odsunięte od krawędzi. Dzięki dodatkowym marginesom bezpieczeństwa żądnej element na naklejce nie zostanie obcięty w trakcie druku. I po trzecie, format pliku. Przygotowany projekt naklejek samoprzylepnych, zapisać należy do odpowiedniego formatu pliku. O to, jaki powinien być to format pliku, zapytać należy w drukarki, która naklejki będzie drukować. Niemal wszystkie drukarnie preferują pliki w formacie PDF. Wiedzieć trzeba, że projektu do druku nie powinno się przesyłać do druku w formacie JPG. Jakość wydruku będzie w takim przypadku dość słaba.

Wysoka jakość grafiki

Wspomniano na początku, że treść znajdująca się na naklejkach musi być wyraźna i czytelna. Aby tak było, zadbać należy o wysoką jakość grafiki. Dlatego projekt przygotowany musi być w odpowiednio wysokiej rozdzielczości. Ta wynosić powinna przynajmniej 300 dpi. Im wyższa rozdzielność, tym obraz przeniesiony na folię lub papier będzie bardziej wyraźny. Ważne jest również, aby wszystkie teksty i grafikę zapisać w przestrzeni barwnej CMYK. Jeśli projekt zapisany zostanie w przestrzeni barwnej RGB, wówczas odcienie na wydruku mogą nieco różnić się od tych widocznych na projekcie. Prawidłowo przygotowany projekt, to gwarancja zadowolenia z efektu końcowego. Jakość druku w dużej mierze zależy od jakości projektu. Dlatego zawsze należy podchodzić do tego tematu z odpowiednią starannością. Oczywiście ogromne znaczenie ma również jakość maszyn drukarskich, na których druk ma być realizowany.

Więcej o projekcie, przygotowaniu do druku i samego druku naklejek, dowiesz się ze strony firmowej krakowskiej agencji reklamowej PSP Studio.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie