Testy psychologiczne do Policji – jak wyglądają?

Mariusz Siwko
10.04.2020

Badanie mentalności i psychiki kandydatów to jedna z podstawowych metod odsiewu kandydatów do Policji. Podczas tego etapu znaczna większość z nich nie otrzyma dużej ilości punktów i ten etap często przesądza o przyjęciu do Policji.

Jak wyglądają testy psychologiczne? Wszystko znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Jakie wymagania stawia się wobec przyszłego policjanta?

Każdego policjanta powinna cechować wysoka sprawność fizyczna oraz odpowiednie uwarunkowania psychiczne, które są kluczowe w tej pracy.

Przede wszystkim każdy z nich musi umieć błyskawicznie podejmować decyzję i kierować się obowiązującym prawem przy ich podejmowaniu. Odwaga to kolejna ceniona cecha, która przydaje się podczas codziennych obowiązków.

6 najważniejszych wymagań w trakcie rekrutacji

  • Kandydat musi posiadać polskie obywatelstwo;
  • Czysta kartoteka i doskonała opinia w środowisku;
  • Średnie wykształcenie to jedno z podstawowych wymagań;
  • Warunki fizyczne i psychiczne do pełnienia służby w Policji;
  • Każdy kandydat musi poręczyć za zachowania tajemnicy służbowej;
  • Uregulowany stosunek wobec służby wojskowej.

Praca policjanta nie należy do łatwych i przeznaczona jest dla osób, które wierzą w misję towarzyszącą wszystkim policjantom. Polega ona głównie na służbie obywatelom i ochronie ich zdrowia i mienia.

Jak wyglądają testy psychologiczne?

Policyjne testy psychologiczne pozwalają na kompleksowe sprawdzenie psychiki kandydata pod wszystkimi kątami. To druga z trzech części egzamin, poza tym należy zdać testy fizyczne oraz wiedzy.

Na tym etapie bardzo wielu kandydatów uzyskują niską ilość punktów i traci tym możliwość dołączenia do Policji. Aby zdać testy psychologiczne na wysoką ilość punktów trzeba się solidnie przygotować.

  1. Test inteligencji

Zdolność podejmowania logicznych decyzji w krótkim czasie to umiejętność wymagana od wszystkich policjantów. To jedna z najważniejszych cech w codziennej pracy policjanta. Ten etap pozwala sprawdzić czy kandydaci posiadają odpowiednie uwarunkowania intelektualne do podjęcia pracy w tym zawodzie.

  1. Właściwy test psychologiczny

Każdy arkusz testów psychologicznych to zbiór 100 twierdzeń. Na każde z nich należy odpowiedzieć TAK/NIE lub Nie mam zdania. Mogą one dotyczyć pozornie niezwiązanych z pracą policjanta sytuacji, ale ich analiza przynosi rzetelne rezultaty dotyczące psychiki kandydata.

  1. Rozmowa kwalifikacyjna

Etap był niegdyś nazywany „wywiadem zorganizowanym”. Wymaga on przede wszystkim żelaznych nerwów i zdolności działania pod wpływem stresu. Komisja zadaje każdemu kandydatowi pytania, które mogą wydawać się niecodzienne, ale mają wzbudzić w każdym z nich niepokój oraz reakcję stresową.

Artykuł powstał na podstawie artykułu https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/na-czym-polegaja-testy-psychologiczne-do-policji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie