USG ginekologiczne – jedno z najważniejszych badań dla kobiet

Marek Szydełko
09.08.2021

Ginekologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Badania ginekologiczne powinny być wykonywane regularnie, przynajmniej raz do roku. Pozwala to na szybkie wykrycie ewentualnych zmian chorobowych, a co za tym idzie – zwiększa szanse na powrót do pełni zdrowia. USG ginekologiczne jest jednym z badań obrazowych, pozwalających na precyzyjną ocenę stanu narządów rozrodczych. Co warto wiedzieć o tym badaniu?

Wskazania do wykonania badania USG

Badanie USG jest całkowicie bezpiecznym i bezinwazyjnym badaniem obrazowym. Każda kobieta powinna zdecydować się na jego wykonywanie nie rzadziej niż raz na dwa lata. Zabieg ten jest szybki i bezbolesny, a uzyskane wyniki pozwalają na postawienie precyzyjnej diagnozy stanów chorobowych oraz urazów w obrębie narządów rozrodczych, co umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Ultrasonografia ginekologiczna umożliwia ocenę stanu szyjki i trzonu macicy, jajników, kondycji błony śluzowej jamy macicy oraz zatoki Douglasa. Oprócz profilaktyki, badanie ginekologiczne należy wykonać także w przypadku:

  • kontroli przebiegu ciąży;
  • występowania nieregularnych miesiączek bądź ich braku;
  • występowania krwawień pomiędzy miesiączkami;
  • wystąpienia problemów z zajściem w ciążę, a także w diagnostyce niepłodności
  • nawracających i uporczywych dolegliwości bólowych występujących w obrębie podbrzusza;
  • podejrzenia wad anatomicznych w obrębie narządów płciowych;
  • kontroli lokalizacji wkładek wewnątrzmacicznych;
  • wyczucia zmian w badaniu palpacyjnym narządów rodnych.

USG ginekologiczne – przebieg i przygotowanie do badania

Ultrasonografia nie wymaga od badanej specjalnych przygotowań. Badanie to można wykonać nawet podczas menstruacji. Ważne jest jedynie, aby pacjentka stawiła się na zabieg z opróżnionym pęcherzem. Samo USG ginekologiczne trwa od kilku do kilkunastu minut, a badana po jego wykonaniu może powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Przeciwwskazaniem do wykonania USG ginekologicznego jest wystąpienie otwartych ran pochwy.

W celu uzyskania bardziej precyzyjnych wyników w większości przypadków wykonuje się USG transwaginalne. Zabieg ten wykonywany jest na specjalnie przystosowanym fotelu ginekologicznym bądź leżance. Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej z szeroko rozstawionymi nogami. Lekarz wykonujący badanie pokrywa podłużną głowicę aparatu USG specjalnym żelem sprzęgającym, a następnie ostrożnie wprowadza ją do dróg rodnych kobiety i delikatnie manewruje na boki w celu uzyskania obrazu poszczególnych struktur. U młodych kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, badanie może być wykonane przez powłoki brzuszne bądź przezodbytniczo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie