Uzależnienie od kawy

Krzysztof Jagielski
27.01.2022

Mówi się, że: „kawa to zawsze dobry pomysł”. Nie tylko działa, jak solidny zastrzyk energii i poprawia humor, ale również obniża stres, zmniejsza ryzyko depresji, pomaga w utracie wagi, a także w wielu przypadkach - wpływa korzystnie na zdrowie. Jak od wszystkiego, również od kawy, można się uzależnić. Najczęściej silną potrzebę wypicia kofeiny mają osoby cierpiące na bezsenność lub zaburzenia odżywiania. Uzależnienie od kawy bardzo często dotyka osoby ciężko pracujące i cierpiące na inne nałogi np. tytoniowy. Czy kawa jest niebezpieczna? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Czy kawa uzależnia?

Dla wielu kofeina to pojęcie równoznaczne z kawą. Jednak tak naprawdę jest to związek organiczny, który występuje w ponad 60 gatunkach roślin! Rzeczywiście, aż 85 mg znajdziesz w filiżance mocnej kawy. Gdzie jeszcze ukryta jest kofeina? W herbacie, czekoladzie, napojach energetycznych, guaranie, orzechach kola i wielu innych produktach.

Czy kawa, bez której tak wiele osób nie wyobraża sobie dobrego dnia, uzależnia? Dokładniej nie kawa, a kofeina, czyli substancja psychoaktywna, która pobudza oraz wpływa na układ nerwowy. Uznawana jest za środek odurzający, określany niskim ryzykiem nałogu. Uzależnienie od kofeiny rzadko grozi śmiercią, jednak wpływa niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie.

Skutki uzależnienia od kofeiny

Udowodniono, że kawa pita w ograniczonych ilościach ma działania prozdrowotne (np. poprawia potencję, zmniejsza ryzyko cukrzycy, niszczy wolne rodniki, poprawia krążenie krwi, chroni przed nowotworami, czy chorobą Parkinsona). Ponadto pobudza, zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia myślenie i koncentrację.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaznacza, że zdrowy człowiek może wypić 400 mg kofeiny dziennie. W przeliczeniu na filiżanki to około 5 porcji aromatycznego napoju. Oczywiście indywidualny przelicznik dotyczy osób chorych lub kobiet w ciąży.

Nie sposób przeoczyć objawów uzależnienia od kofeiny. Drgawki, zaburzony nastrój, bóle głowy to nieliczne z nich. Jak jeszcze organizm reaguje na nadmiar uzależniającej substancji?

  • Obniża apetyt oraz powoduje mdłości.
  • Zwiększa poczucie suchości, a także nieprzyjemnego zapachu w ustach.
  • Powoduje: rozkojarzenie, senność, rozdrażnienie i zmęczenie.
  • Wywołuje kołatanie serca, bóle głowy i mięśni, drżenie dłoni.
  • Sprawia nadmierny lęk i stany depresyjne.
  • Zwiększa wrażliwość i kłopoty z koncentracją.
  • Podwyższa tętno i przyśpiesza oddech.
  • Reaguje niedoborem magnezu, potasu i elektrolitów.

Jak odstawić kawę?

Najwięcej kawy spożywają Szwedzi – 5 do 6 szklanek w ciągu doby. Przeciętnie Polacy wypijają około 2-3 filiżanek dziennie. Wszystko z umiarem jest dla ludzi. Jeśli jednak czujesz, że uzależnienie od kawy dotyczy również Ciebie, spróbuj zapanować nad niebezpiecznym nałogiem.

Zaleca się, aby leczenie od uzależnienia, jakim jest kawa, wykonywać stopniowo. Godziny spożywania kofeiny powinny być ściśle określone, a ilość filiżanek z tygodnia na tydzień mniejsza. Najpierw należy zastąpić mocną kawę rozpuszczalną, a następnie dobrym wyborem będzie kawa bezkofeinowa. Najważniejsze, aby podczas próby odstawienia kawy odzyskać kontrolę nad uzależnieniem i zastąpić szkodliwy rytuał nowymi, zdrowymi nawykami. Jeżeli samodzielnie nie jesteś w stanie poradzić sobie z odstawieniem kawy, warto poprosić o pomoc specjalistę – psychologa.

Pamiętaj, że po całkowitej rezygnacji z mocnego napoju, możesz odczuwać różne dolegliwości związane z objawami odstawienia. Zazwyczaj rozpoczynają się już w pierwszej dobie, a kończą do dziesięciu bezkofeinowych dni. Zastanów się również, czy Twoim celem jest rezygnacja tylko z kawy, czy całkowicie z kofeiny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie