Wszystko, co chcecie wiedzieć o kursach online

Maciej Piwowski
21.06.2021

Jeszcze jakiś czas temu, aby móc uczestniczyć w wartościowym kursie, nierzadko trzeba było przejechać setki kilometrów na spotkanie z trenerem. I choć dziś kursy stacjonarne również odgrywają ważną rolę, obok nich pojawiły się kursy online. Zastanawiasz się, czy są one warte uwagi oraz jak wyglądają? Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym dokładniej są kursy online?

„Kurs online” to bardzo ogólne pojęcie, które warto dokładniej wyjaśnić – zwłaszcza osobom, które do tej pory preferowały klasyczne szkolenia „stacjonarne”. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że pod tym pojęciem kryje się bardzo wiele różnorodnych eventów o zróżnicowanej specyfice. Łączy je jedna cecha: każdy kurs online odbywa się zdalnie, a do skorzystania z niego potrzebujesz komputera i połączenia z internetem.

Jakie formy może przybrać kurs online?

Kursy przez internet mogą być bardzo zróżnicowane. Oto najczęściej realizowane formy.

  • Webinary

Webinar to kurs online, który odbywa się na żywo, w bezpośrednim kontakcie z trenerem. Łączysz się z nim online, wraz z innymi uczestnikami eventu, o określonej godzinie – albo na portalu społecznościowym albo przy pomocy określonego oprogramowania. Ta forma szkolenia ma zazwyczaj formę wideokonferencji, w trakcie której dostępny jest czat oraz rozmowa głosowa z prowadzącym. Często webinar jest podzielony na dwie części. Pierwsza to ta, w trakcie której trener prezentuje zagadnienia powiązane z tematyką kursu online, bardzo często z wykorzystaniem narzędzia dzielenia ekranu czy pokazując prezentację multimedialną. Druga to sekcja praktyczna – w jej trakcie trener odpowiada na pytania, objaśnia lub wspólnie z uczestnikami wykonuje konkretne ćwiczenia.

Webinary mogą trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, zazwyczaj z przerwą. Zaletą kursu online w tej formie jest możliwość bezpośredniej interakcji z prowadzącym, co często ułatwia zrozumienie konkretnych zagadnień. Kluczowa wada to konieczność dołączenia do szkolenia w określonym momencie dnia – trzeba więc do niego dopasować swoje plany.

  • Kurs video

Są to kursy online, do których dostęp możesz wykupić w dowolnym momencie. Autor przygotował zawartość merytoryczną z wyprzedzeniem – nagrał filmy z wykładami, prezentacjami i ćwiczeniami. Są one najczęściej podzielone na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt krótkich modułów. Możesz do nich sięgać w odpowiednim dla siebie czasie – krok po kroku przyswajając konkretne informacje. W każdej chwili możesz też powrócić do lekcji, która jest Ci potrzebna lub którą musisz powtórzyć.

  • Kursy online w formie e-learningu

Podobnie jak kursy video, kursy online w formie e-learningu w przygotowane z wyprzedzeniem, a Ty uzyskujesz do nich stały dostęp. Mają one interaktywną postać, co oznacza, że poza materiałami video mogą być wzbogacone np. o różnego rodzaju gry, testy, quizy czy też symulacje. Materiały są atrakcyjne w odbiorze, najczęściej również podzielone na krótkie moduły i wzbogacone o dodatkowe pliki do pobrania z kluczowymi informacjami. W tej postaci bardzo często odbywają się kursy merytoryczne – np. związane ze zmianami w ustawie o zarządzaniu zamówieniami publicznymi, konkretnymi technikami zarządzania zasobami organizacji czy regułom realizacji przewozów ADR. Można w ten sposób również prowadzić kursy online „miękkie”, a więc poświęcone np. kompetencjom komunikacyjnym, negocjacyjnym, sprzedażowym i wielu innym.

Jakie zalety ma kurs online w porównaniu z tradycyjnym szkoleniem?

Kluczową przewagą, jaką ma kurs online nad tradycyjnym szkoleniem jest to, że pozwala zaoszczędzić bardzo wiele czasu. Wynika to z prostego faktu: nie trzeba na niego dojeżdżać czy specjalnie wydzielać całego dnia roboczego w firmie. Takie szkolenie można zrealizować np. w wolnym czasie (popularne są wieczorne czy weekendowe webinary) oraz – w przypadku wyboru szkoleń video czy kursów e-learningowych – w dowolnym momencie dnia. Dużą zaletą kursów online mogą być także koszty – z uwagi na ułatwione kwestie logistyczne takie kursy bywają znacznie tańsze od realizowanych stacjonarnie. Są zatem dostępne dla większej grupy osób.

Nie można jednak zapominać o wadach. Najważniejszą jest ograniczony kontakt z prowadzącym – zapośredniczona komunikacja nie sprzyja np. wygodnemu zadawaniu pytań. Trudno jest również wymienić się spostrzeżeniami z innymi uczestnikami czy w trakcie kursu przeprowadzić działania networkingowe. To jednak relatywnie mała cena, jaką trzeba zapłacić za korzyści dawane przez kursy online.

Pamiętaj: po ukończeniu kursu online możesz również otrzymać certyfikat potwierdzający ten fakt. Wiele kursów, zwłaszcza tych e-learningowych kończy się też testem egzaminacyjnym, którego pozytywnym wynikiem można się pochwalić w pracy. Przyjrzyj się więc już dzisiaj możliwościom. Jakie dają kursy przez internet i skorzystaj z nich!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie