Wybór odpowiedniej siatki do badmintona i jej montaż

Piotr Kowalczyk
29.07.2022

Badminton to sport kojarzony przede wszystkim z niezobowiązującą grą rekreacyjną na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to sport olimpijski, tradycyjnie rozgrywany w hali i charakteryzujący się dużą intensywnością. Przy rozgrywaniu oficjalnych zawodów niezbędna jest przepisowa siatka do badmintona. Jak ją wybrać i zamontować? Sprawdź!

Profesjonalna siatka do badmintona – wymiary i parametry

Badminton polega na przebijaniu lotki ponad siatką z jednej połowy boiska na drugą. Dlatego to właśnie siatka jest kluczowym elementem wyposażenia niezbędnego do gry. Dzieli boisko o szerokości 1,4 m i długości 5,18 m w przypadku gry jeden na jednego (lub szerokości 1,4 m i długości 6,1 m w przypadku gry deblowej) na dwie połowy. Wymiary siatki do badmintona są ściśle określone i wynoszą:

  • szerokość: 76 cm,
  • długość: minimum 6,1 m,
  • wielkość oczek: bok o długości od 15 do 20 mm.

Ponadto jej górny brzeg musi być obszyty z obu stron białą taśmą owiniętą wokół sznurka lub linki. Istnieje możliwość zakupu gotowej siatki do badmintona w specjalistycznym sklepie sportowym albo jej wykonania na zamówienie u producenta.

Wysokość siatki do badmintona – precyzyjny montaż

Odpowiednie wykonanie siatki do badmintona to jednak tylko pierwszy krok. Niezwykle ważny jest również jej prawidłowy montaż. Siatka jest mocowana do słupków związanych stale z podłożem. Musi być zawieszona na ściśle określonej wysokości, którą mierzy się następująco:

  • 1,55 m od podłogi do górnej krawędzi siatki – mierzone na linii bocznej,
  • 1,52 m od podłogi do górnej krawędzi siatki – mierzone na środku boiska.

Oznacza to, że siatka do gry w badmintona musi być odpowiednio napięta. Zbyt słabe lub zbyt mocne naciągnięcie nie zapewni bowiem optymalnych parametrów gry i nie pozwoli spełnić wymogów co do wysokości górnej krawędzi siatki.

Profesjonalna siatka do badmintona musi mieć ściśle określone wymiary. Istotne są również jej wytrzymałość, trwałość i elastyczność.

Jaką siatkę do gry w badmintona wybrać?

Każda profesjonalna siatka do badmintona musi też spełniać określone wymogi jakościowe. Jej najważniejszą cechą jest wytrzymałość mechaniczna. Lotki nierzadko uderzają w nią z bardzo dużą siłą, dlatego musi być odporna na rozerwanie. Istotna jest także elastyczność, która pomaga między innymi odpowiednio ją naciągnąć. Idealna siatka do gry w badmintona będzie też oczywiście trwała i estetyczna. Jak pogodzić te wszystkie cechy? Spełniają je siatki z tworzyw sztucznych – np. polipropylenu i polietylenu. Ich dużą zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych wymiarach i swobodnego doboru parametrów (np. wielkości oczek, grubości sznurków, kolorystyki) przy zamawianiu bezpośrednio u producenta.

Siatka do badmintona ogrodowa – co warto wiedzieć?

Co natomiast warto wiedzieć, jeśli chcesz się zaopatrzyć w ogrodową siatkę do badmintona (czy też raczej kometki, jak prawidłowo powinno się nazywać grę na świeżym powietrzu)? W tym przypadku również najlepiej sprawdzi się siatka z tworzywa. Szczególnie polecanym materiałem jest polietylen, który wykazuje się największą odpornością na warunki atmosferyczne i nie chłonie wody. Możesz postawić na gotowy zestaw do kometki (dostępny w sklepie sportowym) lub skompletować własny.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.