Wydajność tonera - czym jest oraz jak zachować ją na dłużej

Maciej Piwowski
12.02.2021

Drukarki obecnie stały się jednym z podstawowych elementów wyposażenia nie tylko biur, ale też domów. Przy wyborze tego urządzenia, warto zastanowić się nad tym, czy wolisz drukarkę atramentową, czy laserową. Obydwa rodzaje mają swoje zalety, jednak to, co je różni, to sposób nanoszenia druku. Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższy artykuł.

Tusz a toner

Istnieją dwa rodzaje drukarek: atramentowa i laserowa. Ta pierwsza wykorzystuje tusz do nanoszenia wydruku na papier. Dzieje się to w ten sposób, że tusz, który jest umieszczony w specjalnym kartridżu, jest transferowany na papier poprzez mechaniczną pracę głowic. Istnieje drugi sposób rozprowadzania tuszu, a polega on na wyrzucaniu cząsteczek tej substancji pod wpływem pęcherzyków gazu, które powstają w wyniku podgrzewania atramentu. Z kolei w drukarce laserowej znajduje się toner. Ma on formę proszku, który powstaje z tuszu. Cząsteczki tonera są przenoszone na papier, dzięki procesowi wytwarzania wiązki laserowej, która pada na światłoczuły bęben. W wyniku występujących w bębnie właściwościom elektrostatycznym przyciągane są cząsteczki tonera. Następnie odczytywany jest zaznaczony obraz i następuje wydruk.

Zakup drukarki laserowej to spora inwestycja. Dużą zaletą natomiast, jest fakt, że toner jest bardziej wydajny od tuszu. Nie trzeba go też często wymieniać, ponieważ wolniej się zużywa. Kolejnym atutem tonera jest to, że nie ulega on zasychaniu. Dlatego mimo początkowej inwestycji, drukarka laserowa jest tańsza w utrzymaniu i jej koszty eksploatacji są niższe.

Wydajność tonera

Producenci tonerów podają na opakowaniach wydajność danej kasety. Oznacza to, że kiedy widnieje zapewnienie o zapełnieniu np. 2 000 stron, zakładane jest, że zostaną one zadrukowane przy 5% pokryciu papieru atramentem. Jednak procent pokrycia papieru zależy od tego, co w danym momencie drukujesz. Kiedy drukujesz całą stronę tekstu lub fotografię, procent wzrasta nawet kilkadziesiąt razy. Istnieją jednak skuteczne sposoby przedłużania żywotności tonera.

Pierwszą możliwością jest optymalizacja ustawień drukarki. Jest to dopasowanie wymagań urządzenia do aktualnie drukowanych dokumentów. Przykładem takich działań jest zmiana barwy wydruku na monochromatyczną, gdy plik jest czarnobiały. Kiedy drukuje się na własny użytek, warto również zmniejszyć nasycenie wydruku poprzez obniżenie jakości wydruku w ustawieniach.

Kolejnym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na toner, jest temperatura. Należy uważać, aby temperatura nie była zbyt wysoka, a powietrze nie za wilgotne. Dodatkowo przez takie warunki, na wydrukach mogą pojawić się plamy, które spowodowane są nieszczelnością tonera. Dlatego warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym stoi drukarka. Najlepiej, aby znajdowała się ona z dala od kaloryfera i nie w bezpośrednim dostępie do promieni słonecznych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie