Wynajem mieszkania a podatek. Czy wiesz jaki PIT wypełnić?

Piotr Kowalczyk
04.11.2022

Czy ryczałt powinien służyć sprawiedliwemu opodatkowaniu najmu prywatnego? Osoby, które wynajmowały prywatnie jeszcze pod koniec 2021 roku mogły być opodatkowane ryczałtem lub na zasadach ogólnych. Począwszy od 2022 roku zasady zmieniły się, dochody z najmu prywatnego są opodatkowane na zasadach ogólnych jako podatek liniowy.

Opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem jest proste, wystarczy poinformować odpowiedni dla swojego zameldowania Urząd Skarbowy. Innymi słowy opisujesz pierwszą wpłatę ryczałtu w danym roku podatkowym. Pierwsza wpłata ryczałtu w danym roku podatkowym jest równoznaczna z decyzją o opodatkowaniu najmu w tym roku.

Wynajem prywatny należy rozliczyć po zakończeniu roku podatkowego

Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji podatkowych wynajmu ich nieruchomości najemcom. Skutki podatkowe dla właścicieli, którzy wynajmują swoją nieruchomość, mogą być skomplikowane, a błąd może prowadzić do znacznej utraty przychodów.

Niektórzy właściciele będą korzystać z usług firmy zarządzającej nieruchomościami, aby pomóc im zarządzać wynajmowanymi nieruchomościami. Jednak firmy te nie zawsze są świadome konsekwencji podatkowych. Nie ma konieczności prowadzenia ewidencji przychodów w przypadku stosowania podatku zryczałtowanego od najmu prywatnego, nawet jeśli w umowie nie jest wymieniona wyraźna kwota przychodu. Czy wiesz jaki PIT za wynajem mieszkania należy wypełnić? Przychód oblicza się ustalając jego wysokość na podstawie dowodu otrzymania, np. przelewu bankowego od wynajmującego. Przychody z najmu są ewidencjonowane na rocznym zeznaniu PIT-28.

Wynajem czy leasing mieszkania?

Leasing prywatny to umowa, w której leasingodawca oferuje przedmiot leasingu leasingobiorcy do użytkowania przez określony lub nieokreślony czas w zamian za czynsz, w zamian za określony czas, w zamian za czynsz. Zarówno ruchomości, jak i nieruchomości mogą być na przykład przedmiotem leasingu. Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlegają prawie wszystkie dochody, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych z tzw. najmu prywatnego, podnajmu, dzierżawy, gdy najemca zgadza się na wynajem domu, mieszkania, garażu, a także podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie