Zegarki męskie na pasku - połączenie elegancji i sportowego charakteru

Mateusz Nowak
25.09.2021

Zegarki na pasku dla osób aktywnych już dawno przestały przypominać nieforemne, toporne czasomierze, których jedyną funkcją dodatkową był stoper. Dzisiaj niemal wszyscy sportowcy korzystają z zaawansowanych komputerów treningowych, które mierzą wiele parametrów fizjologicznych, a do tego, świetnie wyglądają! Czego możesz oczekiwać po nowej generacji zegarków?

Popraw swoje wyniki w sporcie, który kochasz

Multisportowe zegarki do treningu pozwalają Ci na wybór jednej z wielu dyscyplin (w przypadku modeli z segmentu premium, jak Polar Vantage V2 czy Garmin Fenix 6 będzie to nawet ponad 100 różnych aktywności). Dla każdej z nich możesz indywidualnie skonfigurować wszystkie pola danych tak, abyś podczas treningu widział dokładnie te informacje, które są Ci potrzebne. Trenuj bieganie, pływanie, kolarstwo, wspinaczkę i wiele innych dyscyplin tak, jak lubisz!

Wiele modeli wspiera też tryb multisportowy, z którego skorzystają głównie triathloniści, duathloniści i swimrunnerzy. W tym trybie pulsometry monitorują kilka dyscyplin po kolei bez konieczności zatrzymywania rejestracji. Dzięki temu możesz zbierać dane dotyczące całej aktywności.

Zegarek na pasku - zmierz wszystkie, najważniejsze parametry

Główną zaletą zegarków sportowych jest możliwość pomiaru najważniejszych parametrów fizjologicznych. Obecnie, większość zegarków na pasku korzysta z nadgarstkowego pomiaru tętna (OHR) w celu rejestracji pulsu. To wygodna metoda, która pozwala zapomnieć o pasie zakładanym na klatkę piersiową i zapewnia stabilny odczyt tętna. Najnowsza generacja zegarków doskonale radzi sobie z mierzeniem tętna również pod wodą. Jeżeli jednak preferujesz klasyczną metodę zapisu tętna, dzięki połączeniu Bluetooth możesz wykorzystać zewnętrzny czujnik do jego pomiaru.

Bardziej zaawansowane zegarki męskie na pasku jak Garmin Venu 2 czy Garmin Forerunner 945 zostały wyposażone także w pulsoksymetr. To czujnik służący do monitorowania wysycenia krwi tlenem (tzw. saturacja). Wskaźnik natlenowania krwi pomoże rozpoznać zbliżającą się chorobę i będzie stanowił doskonałe wsparcie podczas odbywania treningów na dużej wysokości. Teraz możesz już obserwować, jak Twoje ciało reaguje na trening w górach i świadomie dopasować pułap, na którym podejmiesz wysiłek.

Wśród kluczowych parametrów warto wymienić też monitorowanie pułapu tlenowego VO2 Max, częstotliwości oddechów czy progu mleczanowego. W ten sposób możesz dokładnie zaplanować swoją strategię treningu i dopasować ją do celu oraz swojej aktualnej formy.

Firma Garmin, korzystając z innowacyjnego algorytmu, jako jedyna na rynku wprowadziła możliwość śledzenia dynamiki biegu. To zestaw parametrów, które określają zachowanie ciała biegacza podczas ruchu i ułatwiają rozpoznanie i usunięcie niedociągnięć. Dynamika biegu śledzi takie parametry, jak czas kontaktu z podłożem, kadencja czy odchylenie pionowe i poziome. Znajdziesz ją m.in. w zegarkach z serii Garmin Fenix, Tactix i Forerunner.

Znajdź swoją drogę

Większość zegarków sportowych jest już wyposażona w autonomiczny moduł GNSS. Dzięki niemu możesz łączyć się z sieciami satelitów, aby ustalić swoje położenie, śledzić przebieg trasy i dokładnie monitorować tempo biegu. To funkcja przydatna przede wszystkim podczas biegu lub jazdy rowerem w nieznanym terenie.

W zależności od producenta zakres obsługiwanych sieci może być nieco inny. Firma Garmin wspiera GPS, GLONASS i GALILEO. W zegarkach amerykańskiego producenta znajdziesz też innowacyjne funkcje jak Trackback czy wyszukiwanie popularnych tras Trendline. Fiński Polar obsługuje dodatkowo QZSS (m.in. modele z serii Vantage, GritX), a amerykański Coros współpracuje z systemem BEIDOU.

Zegarek do noszenia na co dzień

Pomimo rozbudowanych możliwości technicznych, zegarki sportowe świetnie prezentują się na co dzień. Bez wahania możesz założyć zegarek męski na pasku firmy Garmin lub Polar na biznesowe spotkanie czy wyjście do miasta ze znajomymi.

Te, na pozór delikatne, urządzenia są niezwykle wytrzymałe. Niektóre zegarki (np. Garmin Fenix 6, Polar Grit X) spełniają nawet wojskową normę wytrzymałości MIL-STD-810G. W zależności od wybranego modelu wodoodporność będzie wahała się od ATM3 (np. Polar Unite, Polar Ignite) do ATM15 (w przypadku Coros Vertix).

Obudowy sportowych smartwatchy są wykonane z lekkich, ale wytrzymałych komponentów. Najczęściej pojawiające się materiały to polimery wzmocnione włóknem szklanym, stal nierdzewna, aluminium lotnicze lub tytan.

Wytrzymałość baterii w zegarkach na pasku jest uzależniona od typu urządzenia. Tańsze smartwatche działają bez ładowania kilkanaście godzin. Na drugim końcu skali znajdziesz pulsometry outdoorowe, których ogniwo wystarcza na ponad sto godzin pracy w trybie GPS. Rekordzistą pozostaje Garmin, który w nowej generacji zegarków Fenix 6 Solar montuje soczewki fotowoltaiczne, przetwarzające energię słoneczną na prąd zasilający zegarek.

Wybierz swój sportowy pulsometr i pokaż innym swój styl!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie