Zespół bólowy miednicy

Jerzy Biernacki
21.03.2021

Statystyki mówią, że na zespół bólowy miednicy mniejszej cierpi prawie 15 procent kobiet. Niestety, nie wszystkie pacjentki szukają pomocy w leczeniu tego problemu. Tymczasem okazuje się, że pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości jest możliwe.

Co to jest zespół bólowy miednicy?

Aby zdiagnozować zespół bólowy miednicy, konieczne jest określenie, że dolegliwości trwają dłużej niż pół roku i istotnie obniżają jakość życia kobiety. Co ważne, ból nie może być związany z innymi przyczynami, czyli nie może być związany na przykład z miesiączką. Nie należy ignorować bólu ani leczyć go długotrwale środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty.

Diagnoza zespołu bólowego dna miednicy

Diagnoza najczęściej zostaje postawiona przez ginekologa, do którego pacjentka jest kierowana po przejściu przez wywiad u internisty. U ginekologa czeka na kobietę formularz złożony z pytań, które pozwalają jak najtrafniej zdiagnozować problem. Wśród pytań pojawia się te związane z przebiegiem poprzednich ciąż i porodów, a także te związane z przebytymi infekcjami dróg rodnych.

Bardzo istotne jest, aby wskazać lekarzowi miejsce występowania bólu. Często nie jest to łatwe, dlatego że zespół bólowy miednicy prowokuje powstawanie bólu promieniującego na plecy oraz biodra. Często kobiety identyfikują ten ból jako dolegliwość związaną z kręgosłupem. Ginekolog  pozwoli także łatwo ocenić skalę występowania bólu, co może okazać się istotne w podjęciu decyzji o rodzaju podjętej w przyszłości terapii.

Laparoskopia jako sposób leczenia zespołu bólowego miednicy

Zespół bólowy miednicy jest leczony często poprzez zastosowanie zabiegu laparoskopii. W czasie zabiegu dochodzi do dokładnego zlokalizowania przyczyny, a następnie do jej usunięcia. Często podczas laparoskopii lekarz rozprawia się z problemami, które przyczyniają się do rozwijania się problemu endometriozy. Usuwane są zrosty oraz naprawiane niektóre problemy polegające na nieprawidłowej budowie dróg rodnych kobiety.

Gdy zabiegi nie przynoszą skutku

Niestety, zdarza się, że laparoskopia, nawet przeprowadzana kilkukrotnie, nie przynosi ulgi. Wówczas lekarze, zanim podejmą się kolejnych interwencji chirurgicznych, kierują pacjentkę na psychoterapię. Zdarza się bowiem, że ból może mieć podłoże neurologiczne lub czysto psychiczne ( po przebytej traumie okołoporodowej). Niekiedy należy powtórzyć wywiad chorobowy i jeszcze raz dokładnie prześledzić wszystkie zdarzenia w życiu, które mogły mieć wpływ na zaistnienie problemu. Przestrzega się przed ciągłym zmienianiem ginekologa, gdy zabiegi nie przynoszą skutku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie