Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy i leczenie

Remigisz Szulc
12.10.2022

Jak wiadomo, choroby oczu mają różne podłoża, jak i zróżnicowany przebieg. Dlatego też do określonej jednostki chorobowej przypisana jest dedykowana ścieżka postępowania medycznego. Każdy pacjent, każdy przypadek jest inny.

Uwarunkowania chorób okulistycznych

W przypadku niektórych chorób okulistycznych za ich powstanie odpowiadają czynniki genetyczne, w innych przypadkach środowiskowe, a niekiedy i genetyka i wpływ otoczenia.

Niektórym chorobom oczu można zapobiegać poprzez dbanie o higienę narządu wzroku, odpowiednio dobrane okulary czy soczewki kontaktowe, lub poprzez regularne badania kontrolne wzroku. Nie bez znaczenia są również odpowiednio dobrane krople do oczu.

Jeszcze inne choroby pojawiają się wraz z wiekiem, a ich leczenie bywa prawdziwym wyzwaniem nawet dla nowoczesnej medycyny. Jednym z takich schorzeń jest właśnie zwyrodnienie plamki żółtej.

Plamka żółta — wygląd, funkcja, umiejscowienie

Określenie plamka żółta pochodzi od żółtego koloru, jaki nadaje jej barwnik, znajdujący się w jej fotoreceptorach. W języku medycyny określa się też ją łacińskim zwrotem Macula lutea. Plamka żółta stanowi miejsce w oku, które charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością widzenia. Umiejscowiona jest na siatkówce. W jej polu osadzona jest największa liczba fotoreceptorów, które odpowiadają za absorpcję świetlną.

Zwyrodnienie plamki żółtej — definicja

Ten rodzaj choroby oczu, co do zasady, związany jest z procesami starzenia się narządu wzroku, co oddaje, chociażby anglojęzyczna nazwa, czyli Age-related Macula Degeneration (AMD). Dlatego szczególnie czujne w tym zakresie powinny być osoby po pięćdziesiątym roku życia.

Medycyna definiuje zwyrodnienie plamki żółtej jako postępujące, przewlekłe i wieloczynnikowe schorzenie, prowadzące do uszkodzenia plamki żółtej. W efekcie tego następuje znaczne pogorszenie pola widzenia, nawet jeśłi posiadamy dobre szkła i soczewki kontaktowe, a w skrajnych przypadkach dochodzi do utraty wzroku.

Zwyrodnienie plamki żółtej — najczęstsze objawy

Ten rodzaj choroby oczu może przez długi czas rozwijać się, jednocześnie nie powodując żadnych dolegliwości. Charakterystycznym objawem jest fakt, ze schorzenie dotyka najpierw jednego oka. Następnie pojawiają się już większe problemy z czytaniem i pisaniem. Pojawia się tez mroczek centralny, powodujący zaciemnienie środkowego pola widzenia. Proste linie stają się zakrzywione, nierówne, i nie ma tu znaczenia, że mamy właściwie dobrane soczewki kontaktowe czy tradycyjne okulary.

Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

AMD występuję w dwóch odmianach — suchym oraz wysiękowym. W przypadku pierwszego wariantu tej choroby oczu skuteczne leczenie obecnie jest niemożliwe.

Na szczęście w drugim przypadku, który dotyka niekiedy też osoby przed pięćdziesiątką, chorobę tę można zatrzymać, a nawet wyleczyć. W tym celu stosuje się postępowanie farmakologiczne, jak również zaawansowane technologicznie zabiegi laserowe, przy wykorzystaniu lasera 2RT. Po kuracji należy ponownie zbadać wzrok i dobrać właściwe szkła oraz soczewki kontaktowe.

Wspomaganie leczenia

Warto też zadbać o właściwą dietę, która będzie uwzględniać takie składniki, jak witaminę E, C, beta-karoten, oraz luteinę i cynk. Ponadto osobom chorującym na AMD pomocne w codziennym funkcjonowaniu są dobre oświetlenie oraz dobrej jakości szkła korekcyjne, oraz soczewki kontaktowe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie