Astronautyka – lub jak kto woli kosmonautyka to, najprościej rzecz ujmując, nauka zajmująca się lotami kosmicznymi. Niby proste bo jak się ogląda start to starczy „3… 2… 1… Start” i rakieta leci w kosmos, ale żeby wystrzelić zwykłego sztucznego satelitę w Kosmos trzeba pokonać grawitację i nadać mu pierwszą prędkość kosmiczną (V1 dla Ziemi wynosi 7,9 km/s). W dodatku satelita musi być na wysokości co najmniej 160 km, aby nie ulegać hamowaniu w atmosferze ziemskiej. Jako pierwsi dokonali tego Rosjanie (ówcześnie ZSRR), wystrzeliwując 4 października 1957 legendarnego Sputnika 1.
Ok, ale co czy to wystarczy aby polecieć na Księżyc? Nie. Bo żeby to osiągnąć trzeba osiągnąć drugą prędkość kosmiczną, czyli wyrwać się z pola grawitacyjnego ciała niebieskiego (w tym przypadku Ziemi, V2 dla naszej planety wynosi 11,2 km/s). No i w tym przypadku Rosjanie znowu górą (wystrzelenie 12 września 1959 sondy Łuna 2), ale astronautyka to nie tylko satelity i sondy kosmiczne.
Astronautyka obejmuje również poznawanie oraz analizowanie warunków i zjawisk towarzyszących lotom statków kosmicznych. Odkrywa możliwości techniczne ich realizacji oraz bada psychike i stan fizyczny stan astronautów podczas startu i przebywaniu na stacji kosmicznej po to by sprawdzić możliwość adaptacji ludzi do nowych warunków. Czyli jak widać w rozwiązywaniu zagadnień z zakresu astronautyki korzysta się z osiągnięć wielu gałęzi nauki.
Idea podróży kosmicznych zajmowała ludzkie umysły od stuleci, ale pozostawała marzeniem aż do dzisiejszych czasów, ale o tym w pozostałych artykułach. Zachęcam do zapoznania się z nimi :) .