Fantastyka Niusy - kwiecień 2010 - 2

Remigisz Szulc
07.09.2015

KRÓL ŚWIATA PRZEGRAŁ Z BYŁĄ ŻONĄ
Pierwszy tydzień marca otworzyła w Polsce uroczystość wręczenia Orłów – nagród Polskiej Akademii Filmowej (podobnie jak podczas ostatniej edycji gdyńskiego festiwalu – było trzech absolutnych faworytów), zamknęła go zaś w USA gala wręczenia Oscarów – nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej (która okazała pierwszą poważną porażką Avatara). Najlepszym filmem okrzyknięty został The Hurt Locker. W pułapce wojny w reżyserii Kathryn Bigelow – która została uznana również za najlepszego reżysera; film eksmałżonki Camerona otrzymał jeszcze cztery inne statuetki (w tym za scenariusz). Trójwymiarowy obraz Jamesa Camerona zadowolić się musiał w sumie trzema Oscarami: za zdjęcia, scenografię i efekty specjalne. Ponadto nagrodzono charakteryzację w Star Treku. Mimo nominacji w czterech
kategoriach (w tym „najlepszy film” i „najlepszy scenariusz adaptowany”) żadnej nagrody nie otrzymał niekonwencjonalny Dystrykt 9. Nasz Królik po berlińsku podzielił niestety los Katedry (choć liczyliśmy na powtórzenie sukcesu Tanga). Pełną listę tych z tarczą i tych na tarczy można znaleźć w wielu serwisach internetowych.
jpp

NOWA SUPERPRODUKCJA FANTASY
Andrew Adamson (reżyser i scenarzysta serii Shrek i Opowieści z Narnii) stanie za kamerą podczas realizacji obrazu Fountain City. Dzieło to będzie hybrydą filmu aktorskiego i animacji CGI. Budżet przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 100 milionów dolarów. Detale fabuły pozostają nieznane – wiadomo tylko, że film powstanie na podstawie scenariusza Joby’ego Harolda.
wg: www.wp.pl

CZWARTY I OSTATNI (?) SHREK
Tym razem sympatyczny ogr przeniesiony zostanie do rzeczywistości, w której on sam nigdy nie istniał. Będzie musiał na nowo zyskać przyjaźń osła i miłość Fiony, odchudzić Kota w Butach oraz zaprowadzić porządek w baśniowym świecie. Polska premiera filmu Mike’a Mitchella Shrek: Ostatni rozdział planowana jest na 9 lipca 2010 roku.
wg: www.wp.pl

STRACH SIĘ BAĆ
Taki tytuł nosi przegląd kina gatunków (obejmujący głównie science fiction i horrory) z tzw. KDL-ów, który na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”. Prezentowane są po dwa filmy: 11 marca (prod. PRL), 18 marca (prod. CSRS), 8 kwietnia – (prod. ZSRR), 22 kwietnia (prod. NRD).
jpp

MNIEJ ZNANY LEWIS
Do polskich księgarń trafiła, wydana nakładem wydawnictwa Esprit, książka Dopóki mamy twarze – niemal nieznane w Polsce dzieło S. C. Lewisa, autora Opowieści z Narnii; to jego ostatnia powieść, napisana dla dorosłych czytelników
wg: www.gildia.pl

ŚKF BEZ PARYTETÓW
W wigilię Dnia Kobiet odbyło się walne zebranie wyborcze członków Śląskiego Klubu Fantastyki. Klubowicze udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi i wybrali nowe władze. Zarząd ukonstytuował się tego samego dnia w składzie: Klaudia Heintze – prezes, Magdalena Bula – wiceprezes, Justyna Sodo – wiceprezes, Arkadiusz Sroka – skarbnik, Krzysztof Bortel – sekretarz, Jakub Potempa, Michał Cholewa.
wg: ŚKF

E=MC2
Rękopis Alberta Einsteina, w którym w 1916 r. zapisał on ogólną teorię względności, można było oglądać w izraelskiej Akademii Nauk. Dokument zawiera 46 stron tekstu i formuł matematycznych. Każda stronę prezentowano osobno w specjalnej gablocie. Uczony podarował swoje rękopisy Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie z okazji inauguracji działalności uczelni w roku 1925 (czyli jeszcze w Palestynie pod mandatem brytyjskim). To pierwsza publiczna prezentacja tego dokumentu.
wg: www.wp.pl

WIECZÓR Z REMUSEM
17 marca w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej odbył się wieczór poświęcony fantasmagorycznemu arcydziełu literatury kaszubskiej – powieści Aleksandra Majkowskiego śycie i przygody Remusa. W programie znalazły się m.in. prelekcja o bohaterze oraz czytanie fragmentów i promocyjna sprzedaż najnowszego (dwujęzycznego i ekskluzywnego) wydania tej magicznej książki.
jpp

WALCZYŁ NIE TYLKO Z NIEWOLNICTWEM?
Tim Burton oraz Timur Biekmambietow wspólnie zajmą się ekranizacją niedawno wydanej w USA opowieści Setha Grahame’a-Greene’a Abraham Lincoln: Vampire
Hunter. Jeszcze nie wiadomo, który z nich zajmie się reżyserią. Rzecz w dużej mierze oparta jest na faktach historycznych i biografii Lincolna – z jednym tylko, ale dość istotnym, odstępstwem: prezydent Stanów Zjednoczonych para się także polowaniem na wampiry.
wg: www.gildia.pl

ASTRONOMOWIE LICEALISTOM
W ramach najrozmaitszych otwartych wykładów dla maturzystów na wyższych uczelniach – Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje comiesięczne prelekcje (poświęcone m.in. planetoidom czy rozbłyskom gamma); zajęcia połączone są ze zwiedzaniem obserwatorium oraz obserwowaniem nieba. Cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, że miejsca trzeba rezerwować (www.astro.amu.edu.pl) z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
jpp

NOWA I NIETYPOWA DIODA LED
Wieloletnie badania grupy naukowców z Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii w Śremie (jednostki Wydziału Chemii poznańskiego UAM) zaowocowały stworzeniem unikatowej diody LED. Polscy uczeni stworzyli nową polimerową diodę elektroluminescencyjną, która jako pierwsza na świecie generuje światło w oparciu o nieliniowe efekty optyczne (SRS – wymuszony efekt Ramana).
wg: www.interia.pl

NOWY TYTUŁ Z DZIEDZINY FANTASY I KOMIKSU
Wydawnictwo Egmont Polska wprowadziło na polski rynek miesięcznik „Fantasy Komiks”, który (jak wskazuje sam tytuł) publikować będzie komiksy z gatunku fantasy. W każdym numerze pisma znajdą się albumy z różnych serii autorstwa znanych twórców zachodnioeuropejskich – a także humorystyczne stripy, artykuły i informacje o autorach. Redaktorem prowadzącym jest Artur Szrejter.
wg: www.wirtualnemedia.pl

KOLEJNE POLSKIE ODKRYCIE PALEONTOLOGICZNE
Szeregi wędrujących trylobitów, stawonogów z okresu górnego dewonu, odnaleźli w Górach Świętokrzyskich polscy paleontolodzy. Nieznany gatunek tego zwierzęcia nazwano, dla uczczenia Roku Chopinowskiego, Trimerocephalus chopinii. Zidentyfikowano wiele pojedynczych ścieżek trylobitowych. Oprócz twardych pancerzy okrywających grzbiety zwierząt – zachowały się także, co jest rzadkością, odnóża. To unikalne znalezisko pozwala na wgląd w zachowania oraz cykle życiowe jednej z dominujących grup morskich stawonogów sprzed ok. 350 milionów lat.
wg: www.onet.pl

NOWY FILMOWY (I TRÓJWYMIAROWY) BUCK ROGERS
Zapowiadana od kilku lat kolejna ekranizacja opowieści o Bucku Rogersie zaczyna nabierać kształtów. Scenariusz filmu trafił właśnie w ręce Paula W.S. Andresona, który zamierza zrealizować go w technologii 3D.
wg: www.gildia.pl

TRZECI BFK
Tegoroczna edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu odbędzie się w dniach 26-27 czerwca w gmachu głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
wg: www.gildia.pl

KOLEJNY KOMIKSOWY SUPERHEROS NA DUśYM EKRANIE
Chris Evans (znany z roli Johna Storma w serii Fantastyczna czwórka) wystąpi jako Kapitan Ameryka w filmie reżyserowanym przez Joe Johstona (twórcę Wilkołaka).
wg: www.gildia.pl

DO CZTERECH RAZY KRZYK
Zdjęcia najnowszego horroru Wesa Cravena ruszą tej wiosny; planowana data premiery to 12 kwietnia następnego roku. Obok reżysera – na plan powrócić mają również aktorzy znani z poprzednich odsłon serii. Dotychczasowa trylogia zarobiła około 500 milionów dolarów na całym świecie.
wg: www.gildia.pl

POLSKIE 3D-PRZYMIARKI
W sierpniu ruszają zdjęcia do komedii z dreszczykiem Tylko mnie nie strasz! duetu Lampka-Zatorski. Odnotowujemy ten fakt dlatego, iż autorzy rozważają wykorzystanie, po raz pierwszy w polskim filmie fabularnym, techniki trójwymiarowej. Również Jerzy Hoffman zastanawia się nad nakręceniem swego fresku Bitwa warszawska 1920 równolegle w wersji 2D i 3D.
jpp

CIĄG DALSZY NASTĄPIŁ
Aukcyjna walka o tytuł najdroższego superherosa trwa – za pierwszy numer „Action Comics” zapłacono 1,5 miliona dolarów; tym samym Superman znowu wyprzedził Batmana.
wg: www.gildia.pl

WRESZCIE SIĘ ROZKRĘCA!
W Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) pod Genewą są przyspieszane dwie przeciwbieżne wiązki cząstek (najczęściej protonów), które następnie zderzają się ze sobą. Właśnie te zderzenia są przedmiotem badań fizyków – ich celem jest stworzenie w laboratoryjnych warunkach cząstek, które obecnie albo nie występują już w przyrodzie, albo bardzo trudno je zaobserwować. Chodzi o doświadczalne udowodnienie istnienia cząstek, które na razie opisują tylko teorie. Właśnie po raz pierwszy w historii doszło do zderzenia protonów z energią 7 TeV. Steve Mayers, dyrektor ds. akceleratorów i technologii, przekazał w oficjalnym komunikacie: „Trzecia próba przeprowadzenia kolizji cząsteczek zakończyła się sukcesem; wymagało to dokładności, precyzji i ogromnej cierpliwości, ale dzięki temu udało się dokonać milowego kroku w historii fizyki i astrofizyki”. Na podstawie danych zbieranych przez różnorodne czujniki naukowcy będą mogli dokonać szczegółowej analizy kolizji i obserwowanej materii. Do zderzeń protonów w LHC już dochodziło, ale przy niższych energiach. Zapisy tych zderzeń są obecnie analizowane przez fizyków na całym świecie. Do 3,5 TeV udało się rozpędzić wiązki 19 marca. Kiedy zderzenia z energią 7 TeV będą już zachodziły w LHC regularnie – akcelerator, według planów, ma pracować nieprzerwanie przez okres ok. 18-24 miesięcy, z krótką przerwą techniczną pod koniec roku. „To pozwoli nam zgromadzić wystarczająco dużo danych na temat zjawisk, które chcemy zbadać” – napisano w komunikacie CERN.
wg: www.odkrywcy.pl

PORTRETY WAMPIRA NA TAPECIE
Niesłabnąca popularność 5. tomu „Anatomii Fantastyki” sprawiła, że GKF postanowił wznowić książkę Katarzyny Kaczor Od Draculi do Lestata. Wydana przed dwunastu laty publikacja wymaga jednak uzupełnień i aktualizacji. Autorka już nad nim pracuje – i są spore szanse, że jeszcze w pierwszej połowie tego roku ukaże się wydanie drugie zmienione tego tytułu.
redakcja AF

JEDNA Z WIELKICH ZAGWOZDEK MATEMATYKI – ROZWIĄZANA!
Rosyjski geniusz matematyczny Grigorij Perelman udowodnił hipotezę Henriego Poincarégo, z którą matematycy nie mogli uporać się ponad stu lat (odmawia zresztą przyjęcia nagrody tysiąclecia od Instytutu Matematycznego Clay’a; podobnie jak wcześniej odrzucił tzw. „matematycznego Nobla”, otrzymanego za inne swe osiągnięcia). Rosjanin prowadzi żywot bezrobotnego odludka, prawdopodobnie cierpi na depresję. A swoją drogą: może do krainy matematycznych paradoksów przybliżyłby nas kiedyś (oby w możliwie najprzystępniejszy sposób!) nasz filmowy korespondent – prof. Andrzej Prószyński?
jpp

NAJGORSZE FILMY ŚWIATA
Taki tytuł nosił, zorganizowany w gdańskim kinie Neptun przez DKF Marcello, trzydniowy (26-28 marca) przegląd niskobudżetowych produkcji amerykańskich, włoskich, japońskich i meksykańskich (m.in. Zły mózg z kosmosu, Święty Mikołaj podbija Marsjan, Zombie pożeracze mięsa oraz jeden tytuł Eda Wooda).
jpp

TO MA BYĆ PONOĆ NAJPIĘKNIEJSZA GRA NA ŚWIECIE
Trwają zaawansowane prace nad komputerową grą Wiedźmin 2. Zabójcy królów. Planowana data światowej premiery – to pierwszy kwartał przyszłego roku.
wg: www.gazeta.pl

ANGIELSKI BANITA NA FRANCUSKIM FESTIWALU
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes na otwarcie (12 maja) zaprezentuje najnowszą kinową wersję Robin Hooda – notabene budzącą dziwne skojarzenia z Gladiatorem.
jpp

NIEWIDZIALNOŚĆ W 3D
Fizycy z Politechniki w Karslruhe skonstruowali materiał, który pełni funkcję „czapki niewidki” dla niewielkich obiektów przestrzennych („zakryli” nią złoty garb wystający z gładkiej tafli tego metalu); dotąd sztuczka taka udawała się jedynie na płaszczyźnie. Współautorem pracy jest prof. John Pedry z londyńskiego Imperial College, który już w ubiegłej dekadzie zauważył jako pierwszy, iż można skonstruować materiały o ujemnym współczynniku załamania światła. Mogą one służyć nie tylko do kamuflażu, ale także do budowy kolejnych generacji soczewek (skupiających światło dokładnie w punkcie) lub mikroskopów (które będą w stanie dojrzeć szczegóły budowy wirusów czy DNA).
wg: www.gazeta.pl

GKF

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie