Gry wideo są drogie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Szczególnie nowe tytuły AAA w momencie premiery są poza zasięgiem finansowym wielu graczy, ponieważ ich ceny zbliżyły się już lub nawet przekroczyły 300 złotych. Tym większe może być zaskoczenie, gdy odkryjemy, że za granicą te same gry potrafią być wyraźnie tańsze. To kusi, ale czy rzeczywiście warto kupować gry z zagranicznej dystrybucji? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Przede wszystkim w Internecie. Gry z zagranicznej dystrybucji często są oferowane na rodzimych portalach aukcyjnych, OLX itd. Spokojnie da się je również zamówić w zagranicznych sklepach, natomiast tutaj sens takiej transakcji podważają dodatkowe koszty wysyłki do Polski.
Powodem jest większa dojrzałość zachodnich rynków, na których panuje bardzo duża konkurencja, a konsumenci są na tyle świadomi, że nie przepłacają za coś, co ich zdaniem nie jest aż tyle warte. Dlatego dystrybutorzy muszą rozsądniej ustalać swoje cenniki, po prostu schodząc z marży.
W większości przypadków – nie. Jeśli jest to gra z oficjalnej, nawet zagranicznej dystrybucji, to nie będzie żadnego problemu z jej uruchomieniem na konsoli/komputerze w Polsce. Trzeba natomiast pamiętać o kilku kwestiach.
Po pierwsze: nie zawsze gra z zagranicznej dystrybucji posiada polską wersję językową. Jeśli Ci na tym zależy, to sprawdź ten szczegół przed zakupem.
Po drugie: zawartość gry może się nieco różnić w zależności od rynku, na jakim jest dystrybuowana. Przykładowo: gry dla niemieckich graczy są mocno okrojone z elementów brutalności (np. brak widocznej krwi po zabiciu czy zranieniu przeciwnika).
Podsumowując: gry z zagranicznej dystrybucji mogą być atrakcyjną opcją dla polskich graczy, o ile pochodzą z legalnego, oficjalnego źródła oraz rzeczywiście są sporo tańsze od tych oferowanych w naszych sklepach.