Moda na sandboxy. Dlaczego gry z otwartym światem są tak popularne?

Remigisz Szulc
04.11.2019

Gry typu sandbox swoją nazwę zawdzięczają temu, że faktycznie dają tyle frajdy, co zabawa w piaskownicy. Jest to bezpośrednie odwołanie do struktury fabularnej takich tytułów. Zamiast liniowości mamy otwarty świat, który gracz może penetrować we własnym tempie, odkrywać jego kolejne tajemnice i samemu zdecydować, kiedy zakończy rozgrywkę. Ogromna popularność sandboxów jest fenomenem współczesnej branży gier. Skąd się właściwie wzięła? Dlaczego gracze tak bardzo polubili tytuły z otwartym światem?

Długa rozgrywka

Zacznijmy od argumentu czysto praktycznego. Wielu graczy jest wściekłych, kiedy kupują jakiś tytuł i przechodzą go w 8-10 godzin. Pojawia się wówczas myśl o wyrzuceniu pieniędzy w błoto. Z sandboxami jest inaczej. Pisząc obrazowo: mamy tutaj dużo gry w grze. Najlepsze tytuły z tego gatunku zapewniają co najmniej kilkadziesiąt godzin rozrywki, a po przejściu kampanii fabularnej nadal można bawić się w wykonywanie misji pobocznych czy granie online. Sztandarowym przykładem realizacji tej koncepcji jest oczywiście seria „Grand Theft Auto”, szczególnie jej piąta odsłona.

Możliwość wpływania na losy bohaterów

To ogromny atut sandboxów, które dzięki temu stały się synonimem nowoczesnej gry. Tutaj gracz nie jest (a przynajmniej nie zawsze) skazany na to, co wymyślili twórcy. Od jego decyzji zależy to, w jakim kierunku pójdzie dalsza fabuła. Może dokonywać wyborów zgodnie z własnymi preferencjami, systemem moralnym czy motywowany ciekawością. Dzięki temu wiele gier typu sandbox spokojnie da się przejść kilkakrotnie, za każdym razem osiągając inne efekty fabularne.

Bez pośpiechu

Gry typu sandbox to świetny wybór dla graczy, którzy nie lubią się spieszyć. Kupują grę, aby mieć zapewnioną rozrywkę na co najmniej kilkanaście tygodni. Uruchamiając grę po kilku dniach przerwy nie muszą sobie szybko przypominać, co wcześniej robili i jaki jest aktualny cel misji. Mogą śmiało zacząć penetrować świat gry i odkrywać nowe zakamarki oraz w dowolnym momencie wrócić do realizowania zadań fabularnych.

Łatwiejsze zaangażowanie się w świat gry

Otwarty świat to nie tylko ogromne przestrzenie, ale także wielu bohaterów, z którymi można nawiązać kontakt. Jeśli twórcy gry się postarali, to stworzyli ciekawe postaci, świetnie pasujące do klimatu, budzące silne emocje u gracza. W sandboxach raczej nie ma miejsca na bezmyślną „nawalankę” i odhaczanie kolejnych tuzinów zabitych przeciwników. Tym samym gracz dużo łatwiej angażuje się w świat gry i utożsamia z jej bohaterami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie