Nasza cyfrowa duma narodowa, czyli najważniejsze polskie studia gier

Andrzej Winnicki
16.11.2020

Polska jest bardzo mocnym - nomen omen – graczem na rynku producentów gier komputerowych. To zasługa kilku studiów, które od wielu lat dostarczają świetne tytuły, w tym międzynarodowe bestsellery. Można bez cienia przesady napisać, że branża z wielką uwagą przygląda się nowym produkcjom znad Wisły, a na niektóre z nich wręcz czeka z ogromnymi nadziejami. W naszym artykule prezentujemy polskie studia gier, które zrobiły zdecydowanie największą karierę i dołączyły do światowej ekstraklasy w tej branży.

CD Projekt RED

Nie możemy zacząć od żadnego innego studia. Redzi są bezapelacyjnie jedną z największych gwiazd światowej branży gier. Co prawda rodzima firma nie jest jeszcze porównywalna wielkością i renomą z takim Rockstarem czy Ubisoftem, ale to i tak sprawdzona marka, która może uchodzić za polski towar eksportowy.

Międzynarodowy splendor studiu CD Projekt RED przyniosła oczywiście seria „Wiedźmin”, szczególnie jej ostatnia część, okrzyknięta grą roku i do dziś doskonale się sprzedająca. Wystarczy napisać, że własną kopię tej gry ma nawet 50 milionów ludzi na świecie! Szykuje się też kolejny wielki hit. Świat gier nie może się już doczekać premiery długo dopieszczanego „Cyberpunka 2077”.

Techland

Wrocławskie studio ma na koncie gigantyczne sukcesy, ale sprawia wrażenie, jakby chciało działać nieco w cieniu – dowodem na to jest chociażby konsekwentne opieranie się przed wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych (a jest pewne, że ta spółka byłaby giełdowym hitem). Techland światową renomę zawdzięcza przede wszystkim rewelacyjnej grze „Dying Light” o postapokaliptycznym świecie opanowanym przez zombie. Warto jednak wiedzieć, że studio ma na swoim koncie znacznie więcej udanych produkcji, by wymienić chociażby „Dead Island” czy serię „Call of Juarez”.

11 Bit Studios

Nieco mniej znana marka, ale już doceniana w branży producentów gier. W ostatnim czasie o tym studiu zrobiło się bardzo głośną za sprawą… Mateusza Morawieckiego. Polski premier ogłosił, że gra 11 Bit Studios, „This War of Mine” z 2014 roku znajdzie się w kanonie nieobowiązkowych lektur szkolnych. To bardzo udana produkcja, która świetnie sprzedaje się na całym świecie. Studio ma jednak na koncie więcej sukcesów, spośród których na uwagę na pewno zasługuje świetna gra „Frostpunk” z 2018 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie