Detektywistyka, kryminologia, kryminalistyka – czy warto studiować?

Jerzy Biernacki
13.02.2017

Detektywistyka, kryminalistyka i kryminologia to bardzo modne ostatnio kierunki studiów na wyższych uczelniach. Oferujące je szkoły przeżywają oblężenie kandydatów, a progi punktowe uprawniające to studiów bezpłatnych należą do bardzo wysokich. Czy jednak warto studiować te nauki?

Detektywistyka to coraz bardziej popularny kierunek studiów. Można na nim zdobywać wiedzę już w kilkunastu miastach w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę także kierunki zbliżone, takie jak kryminologia czy kryminalistyka, to ofertę taką można znaleźć już na większości uczelni w naszym kraju.

Większość studentów zapewne decyduje się na ten kierunek z myślą o rozpoczęciu po nim kariery w służbach mundurowych. Te bowiem wciąż cierpią na brak fachowców, którzy wiedzę o wykrywaniu, zwalczaniu i przeciwdziałaniu przestępczości zdobywali w oparciu o współczesny dorobek naukowy w tych dziedzinach. Warto bowiem zaznaczyć, że nauki te w ślad na wynikami najnowszych badań naukowych bardzo silnie ewoluują i wchodzą w coraz to nowe obszary ludzkiego życia.

Jednak praca w sektorze publicznym nie dla wszystkich jest atrakcyjna. Niewysokie zarobki, podległość służbowa czy brak swobody w przekładaniu zdobytej wiedzy na praktykę skutecznie zniechęcają tych, którzy mogliby naprawdę zmienić i usprawnić istniejący w Polsce system walki z przestępczością. Tych zaś zachęca sektor prywatny, który wprawdzie nie jest tak szeroki kadrowo jak sektor publiczny, ale stwarza o wiele więcej różnych możliwości wyboru ścieżki rozwoju zawodowego.

Najbardziej oczywistym wydaje się tu praca w agencji detektywistycznej. Jednak prywatny detektyw to zawód nie tylko trudny, ale zarazem dość rzadki. W Polsce aktywnie działa tylko około tysiąca cywilnych śledczych, a rynek usług detektywistycznych nie należy do dynamicznie rozwijających się. Zatem szansa na znalezienie pracy w biurze detektywistycznym lub założenie własnego i utrzymanie się na rynku nie są obecnie zbyt wiele.

Jednak sporo przedsiębiorstw samodzielnie tworzy komórki dbające wszechstronnie o bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne własnego biznesu. Wywiad gospodarczy, weryfikacja kontrahentów, przeciwdziałania oszustwom i wykrywanie działalności na szkodę firm to z pewnością temat, który będzie się coraz częściej pojawiał szczególnie w dużych firmach.

Warto także zwrócić uwagę na tworzone przez organy samorządu terytorialnego jednostki zajmujące się bezpieczeństwem lokalnym oraz zarządzaniem kryzysowym. Tutaj również można spodziewać się, szczególnie w kontekście zagrożenia terrorystycznego, wzrostu zatrudnienia.

Jednak w skali kraju to zapewne wciąż niewiele znaczące ilości miejsc pracy. Więc chociaż detektywistyka, kryminologia i kryminalistyka należą z pewnością do bardzo interesujących kierunków studiów, to jednak zalecałbym sporą ostrożność w ich wyborze. Nadmiar absolwentów, którzy ukończą te specjalizacje, może przyczynić się do trudności w znalezieniu zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Za to z pewnością warto rozważyć te kierunki jako drugi fakultet, gdyż w połączeniu z prawem, ekonomią czy dziennikarstwem mogą zdecydowanie poszerzyć możliwości wejścia na interesującą ścieżkę kariery.

Artykuł przygotowany przez portal http://detektywistyczny.net

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie