Czytanie książek na telefonie? Sprawdź, dlaczego ma to sens

Remigisz Szulc
12.05.2022

Nawet tradycjonaliści coraz chętniej sięgają po cyfrowe wersje książek, czyli tzw. e-booki. Trudno się dziwić: są łatwo dostępne (od ręki), a przy tym każdy mól książkowy zawsze staje przed dylematem, jakie pozycje zabrać ze sobą na wakacje, aby nie przekroczyć limitu bagażu. W przypadku e-booków ten problem nam odpada. Do czytania książek w formie cyfrowej najlepiej nadają się oczywiście specjalne czytniki, natomiast ciekawą opcją jest również… własny smartfon. Sprawdź, dlaczego czytanie książek na telefonie ma sens.

Masz książkę zawsze pod ręką

To największa zaleta czytania książek na smartfonie z punktu widzenia osób, które uwielbiają lekturę, natomiast nie maja na nią zbyt wiele czasu. Dzięki e-bookom na telefonie możesz sięgać po książkę w dowolnej chwili, na przykład mając kilka wolnych minut w autobusie, tramwaju, w kolejce do lekarza etc. Pod tym względem smartfon dystansuje czytników e-booków, ponieważ po prostu mamy go zawsze przy sobie.

Czytasz szybciej

Wynika to z tego, że mając dostęp do lektury w dowolnej chwili, możesz nadrabiać zaległości czytelnicze. Jeśli obecnie często jest tak, że sięgasz po nową książkę, przeczytasz kilka rozdziałów w weekend, po czym pozycja ląduje na stoliku nocnym i już do niej nie wracasz, to spróbuj czytania na smartfonie. Przekonasz się, że przybędzie Ci co najmniej kilka lektur rocznie.

Filtry chroniące wzrok

Przeciwnicy czytania na telefonie od lat podają ten sam argument: psucie wzroku. Pomijając już fakt, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy czytaniem książki a przeglądaniem Facebooka, to musimy również pamiętać o aplikacjach do czytania e-booków. Oferują one dostęp do różnego rodzaju filtrów, które realnie chronią wzrok, np. przed światłem niebieskim, upodabniając wygląd wyświetlacza do kartki papieru.

Smartfony mają coraz większe i lepsze wyświetlacze

Jeszcze 5-6 lat temu czytanie na smartfonie rzeczywiście mogło być niewygodne. Obecnie jednak na rynku dominują smartfony z wyświetlaczami o przekątnej 6,5 cala i większej, w dodatku wyposażone w technologię odświeżania obrazu 120 Hz, co diametralnie poprawiło komfort czytania książek w wersji cyfrowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.