Jakie książki czytać niemowlęciu?

Marek Szydełko
27.05.2021

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że wspólne czytanie należy rozpocząć w momencie, gdy dziecko potrafi się już przez chwilę skupić na treści lektury. Dlatego zwlekają z tym do momentu ukończenia przez pociechę około 3. roku życia. Tymczasem można i warto zacząć znacznie wcześniej. Trzeba tylko wiedzieć, jakie książki czytać niemowlęciu. Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.

Byle krótkie!

To jasne, że niemowlę czy nawet blisko dwuletnie dziecko nie jest w stanie przez dłuższy czas skupić się na treści lektury. Maluch na pewno szybko zacznie się nudzić, wiercić i domagać np. przystawienia do piersi, co jest dość frustrujące dla rodziców. Dlatego pierwsze książeczki dla dziecka powinny być bardzo krótkie. Wybierając je oceń, ile czasu zajmie Ci przeczytanie całej opowieści – optymalna długość to do 5 minut.

Mało treści, dużo obrazków

To kluczowe kryterium wyboru książeczki dla małego dziecka. Niemowlę na pewno zainteresuje się tym, co mama lub tata trzyma w ręce. Kolorowe obrazki powinny przykuć jego uwagę i pozwolić spokojnie dokończyć lekturę. Obrazki powinny być duże, nie mogą prezentować żadnych treści, które straszą, niepokoją czy wywołują zbyt silne emocje.

Elementy sensoryczne

Świetne dla takich maluszków są książeczki, które zawierają różnego rodzaju elementy sensoryczne, na przykład sznurki, miękkie wyściełanie, koraliki, rozkładające się obrazki itd. Takie szczegóły przykuwają uwagę dziecka, pozwalają mu blisko obcować z książeczką poprzez dotyk. Dzięki temu wspólne czytanie książeczki zamienia się w świetną zabawę i wspiera bliskość między rodzicem a dzieckiem.

Proste historie z morałem

Ważne jest, aby wybierać książeczki napisane językiem przystępnym dla małych dzieci. Proste słownictwo, bardzo łatwa do zrozumienia historia, a co najważniejsze – morał i prezentowanie dobrych postaw życiowych. Warto sięgać po historyjki traktujące o przyjaźni, szczęściu, miłości, odkrywaniu świata. Takie książeczki czyta się z zachowaniem łagodnego tonu, co także ma pozytywny wpływ na dziecko, zwłaszcza tuż przed zaśnięciem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie