Książki Gabriela Garcii Marqueza, które trzeba znać

Jerzy Biernacki
04.12.2020

Gabriel Garcia Marquez, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, bez najmniejszych wątpliwości należy do nurtu najciekawszych powieściopisarzy w historii. Znany głównie przez pryzmat wykreowanego przez siebie realizmu magicznego, tworzył niezwykłe historie, które pomimo wysokiego kunsztu literackiego zdawały się być zawsze dość łatwe w odbiorze – nawet dla osób, które na co dzień sięgają po znacznie lżejsze i mniej wymagające pozycje. To autor pomnikowy, którego twórczość po prostu trzeba znać. Od czego zacząć?

„Sto lat samotności”

Brakuje epitetów, by opisać wielkość tej powieści. Regularnie umieszczana we wszelkich rankingach najwybitniejszych książek w dziejach literatury, zagwarantowała Marquezowi międzynarodową sławę i nieśmiertelność. To szczytowe osiągnięcie w dorobku autora, będące kwintesencją przytoczonego wcześniej terminu „realizm magiczny”. Pozycja, której nie może zabraknąć w kanonie żadnego czytelnika.

„Kronika zapowiedzianej śmierci”

Jeśli jakakolwiek książka w dorobku Marqueza mogłaby się choć trochę równać z tą najważniejszą, to prawdopodobnie wskazalibyśmy właśnie na „Kronikę zapowiedzianej śmierci”. Jest to uczta dla każdej osoby lubującej się w skomplikowanych konstrukcjach literackich. Mamy tutaj całego Marqueza, czyli kwiecisty, ale jednocześnie prosty język oraz reporterski minimalizm oraz dosadność. Pojawiają się nawet figury typowe dla kryminału. Wspaniała pozycja.

„Miłość w czasach zarazy”

Jest to druga najpopularniejsza książka pióra Gabriela Garcii Marqueza, która doczekała się nawet hollywoodzkiej ekranizacji (niestety bardzo nieudanej). Marquez w całości poświęca swoje dzieło tematowi miłości, która – choć zabrzmi to infantylnie – rzeczywiście potrafi być silniejsza niż cokolwiek innego. Mamy tutaj typowe dla tego autora barwne zarysowanie postaci, cudowny język, literacką subtelność, a przy tym sporą dawkę humoru.

„O miłości i innych demonach”

Tę pozycję warto przeczytać choćby po to, aby przekonać się, jak doskonałym reporterem był Gabriel Garcia Marquez. To w zasadzie właśnie reportaż, w którym autor opisuje zupełnie niezwykłe wydarzenia, jakie mają miejsce na terenie likwidowanego klasztoru. Książka opowiada historię miłości opętanej Siervy Marii oraz jej egzorcysty. Wszystko to jest oczywiście opatrzone jedynym w swoim rodzaju stylem pisania Marqueza, który uwiódł tak wielu czytelników na całym świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie