Książki są drogie? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Remigisz Szulc
20.04.2020

Choć statystyki są zatrważające i pokazują, że poziom czytelnictwa w naszym narodzie sięgnął już dna, to w rzeczywistości chyba nie jest aż tak źle. Wielu Polaków lubi czytać, praktykuje tę rozrywkę i nawet kupuje nowe książki. Z tym ostatnim bywa jednak problem, ponieważ ceny w księgarniach mogą odstraszać. Nie każdy może sobie przecież pozwolić na zakup np. dwóch nowości wydawniczych w miesiącu. Na szczęście istnieją inne sposoby na to, aby mieć stały kontakt z literaturą, nie wydając przy tym za dużo, albo… nie wydając nic. Sprawdź je w naszym poradniku.

Biblioteki

To najbardziej oczywiste rozwiązanie dla moli książkowych. Biblioteki działają w każdym mieście, a niektóre są naprawdę doinwestowane i tym samym dobrze zaopatrzone. Już dawno minęły czasy, kiedy to w bibliotekach można było wypożyczyć tylko lektury szkolne i klasykę. Obecnie śmiało da się w nich znaleźć wydawnicze nowości. Rozsądnie będzie zapisać się do kilku bibliotek, aby mieć jak najszerszy wybór pozycji.

Giełdy książek

Obecnie działają przede wszystkim w Internecie – chociażby na portalach społecznościowych, gdzie tworzone są całe grupy dla osób chcących kupić czy sprzedać książki. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ nie brakuje osób, które po jednorazowym przeczytaniu danej pozycji od razu „puszczają” ją w obieg, bo nie mają miejsca na przechowywanie książek. Standardowo cena prawie nowej pozycji wydawniczej jest o co najmniej 40% niższa od tej, jaką trzeba zapłacić w księgarni.

Wymiana

Można się oczywiście wymieniać książkami, z czego korzysta mnóstwo osób. W ten sposób można zyskać praktycznie stały i nieograniczony dostęp do nowych pozycji wydawniczych, bez konieczności kupowania książek i przechowywania ich w domu. Gdzie szukać osób chętnych na wymianę? Najszybciej będzie w Internecie – niezastąpione są media społecznościowe i grupy dla fanów literatury.

W wielu polskich miastach praktykowana jest również idea tzw. bookcrossingu, czyli przekazywania sobie książek w miejscach publicznych, np. autobusach, galeriach handlowych etc. Wystarczy wziąć książkę z regału, a po przeczytaniu zostawić ją w tym samym miejscu. Wskazane jest również przekazanie którejś z własnych książek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie