Najlepiej zarabiający pisarze na świecie

Piotr Kowalczyk
27.07.2020

Pisarstwo może być bardzo dochodowym zajęciem, o ile oczywiście autorowi uda się stworzyć choć jeden bestseller. Gdy tego dokona, dalej idzie już z górki – kolejne książki danego pisarza będą się świetnie sprzedawać niezależnie od ich wartości literackiej. Wśród pisarzy mamy już wielu milionerów, a nawet miliarderów. Którzy autorzy najlepiej połączyli ambicje literackie z robieniem biznesu? Oto ranking najlepiej zarabiających pisarzy na świecie.

J.K. Rowling

Nie mogło być inaczej. Autorka cyklu o Harrym Potterze niezmiennie jest najlepiej zarabiającą pisarką świata. Tylko w 2019 roku na jej konto wpłynęło ponad 90 milionów dolarów. Są to przede wszystkim tantiemy, ale też dochody z praw autorskich – jak w przypadku brodwayowskiego spektaklu „Harry Potter i przeklęte dziecko”. J.K. Rowling zarabia również na filmach i… parkach rozrywki.

James Patterson

Jeszcze do niedawna był liderem zestawienia najbogatszych autorów. Gigantyczne pieniądze przyniosła mu przede wszystkim powieść „Gdzie jest prezydent”, którą napisał wspólnie z samym Billem Clintonem. W 2018 roku ten thriller był najlepiej sprzedającą się książką dla dorosłych czytelników w USA. Nie dziwi więc, że Patterson tylko w 2019 roku zgarnął około 70 milionów dolarów.

Michelle Obama

W jej przypadku trudno oczywiście mówić o literatce, ale kto wie – może była pierwsza dama USA pójdzie dalej w tym kierunku? Póki co ma na swoim koncie bestsellerową autobiografię „Becoming. Moja historia”, która sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy. W 2019 roku Obama zarobiła około 36 milionów dolarów, ale nie były to zyski tylko z książki – również z biletów na spotkania autorskie.

Jeff Kinney

Sławę przyniosła mu książka „Dziennik cwaniaczka”, która na całym świecie sprzedała się w liczbie około 3,6 miliona sztuk. W Polsce jeszcze mało znany, ale już bardzo majętny, bo w 2019 roku na jego konto wpłynęło około 20 milionów dolarów.

Stephen King

Dopiero piąte miejsce w zestawieniu może dziwić, ale King raczej i tak nie narzeka na brak pieniędzy. W 2019 roku zarobił około 17 milionów dolarów, przy czym gros tej sumy pochodzi z praw autorskich i tantiem wypłacanych przez studia filmowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.