Jak wybrać dom mediowy?

Maciej Piwowski
23.12.2016

Kampania reklamowa przedsiębiorstwa jest kluczowa w jego dalszym, pomyślnym rozwoju. W dobie Internetu i najnowszych technologii strategie marketingowe muszą być precyzyjne, wnikliwe oraz dynamiczne. Domy mediowe działające na rynku muszą nieustannie poszerzać i uaktualniać swoją ofertę, ponieważ ciągle powstaje nowa konkurencja. Dla potencjalnego klienta wybór odpowiedniej firmy jest bardzo trudny.

Określenie własnych potrzeb

Zanim klient wybierze odpowiedni dom mediowy powinien precyzyjnie określić swoje oczekiwania. Niejasne cele stają się często przyczyną nieskutecznej kampanii marketingowej i nieefektywnej współpracy. Kiedy strategia jest już określona, można zacząć przegląd aktualnych ofert na rynku pod kątem swoich potrzeb. Wybór firm jest bardzo duży - od kameralnych i początkujących przedsiębiorstw po wielkie międzynarodowe korporacje - sprecyzowanie oczekiwań z pewnością uszczupli nieco grupę potencjalnych kandydatów. Research rynku przyda się również przy negocjacjach warunków współpracy z wybraną firmą. Należy unikać wysyłania swojej oferty jednocześnie do wielu domów mediowych pocztą elektroniczną, z nadzieją, że najatrakcyjniejsza propozycja szybko ukaże się w odesłanych wiadomościach. Taki krok może wprowadzić niepotrzebny chaos, zaburzyć koncepcję klienta i utrudnić ostateczny wybór. Niepewne są także najtańsze oferty, ponieważ jakość ich wykonania może okazać się niekorzystna dla danego przedsiębiorstwa. Po rzetelnym researchu najlepiej zawęzić grupę do maksimum 3 firm i z każdą umówić się na spotkanie. Bezpośrednia rozmowa to niezastąpiony sposób na przedstawienie swoich oczekiwań wobec usługodawcy i zebrania informacji na temat jego działalności, strategii biznesowej oraz doświadczenia.

Warunek owocnej współpracy

Kolejną ważną kwestią, która warunkuje efektywność współpracy jest brief - dokument lub wypowiedź klienta jakie ma oczekiwania od kampanii reklamowej. Dokładna i klarowna prezentacja swojej firmy, produktu lub usługi oraz jasne określenie strategii biznesowej w dużej mierze decyduje o sukcesie kampanii. Brief powinien zawierać jak najwięcej konkretnych informacji. Im bardziej precyzyjny jest to dokument lub wypowiedź, tym większe prawdopodobieństwo, że dom mediowy zrozumie cele klienta. W briefie przedsiębiorca powinien zawrzeć następujące informacje: unikalną cechę produktu/usługi/marki, szczegółowe cele kampanii odnośnie wizerunku, marketingu, sprzedaży, komunikacji, dane dotyczące konkurencji, grupa odbiorców kampanii, czas trwania przedsięwzięcia oraz proponowany budżet. Dodatkowe wiadomości, np. badania marketingowe, charakterystyka rynku, na którym realizowany jest biznes, zwiększą atrakcyjność dokumentu. Przygotowanie dobrego briefu wymaga od przedsiębiorcy czasu i zaangażowania, ale warto podjąć wszelki trud, ponieważ im jest lepszy, tym większe prawdopodobieństwo owocnej współpracy.

Mały czy duży dom mediowy?

Częstym dylematem przed którym staje przedsiębiorca jest dokonanie wyboru między dużą a małą firmą. Na polskim rynku istnieje wiele bardzo dobrze prosperujących domów mediowych, wybór więc nie jest prosty. Nie warto sugerować się tylko ich wielkością i różnorodnością ofert. Jeżeli klient ma wyraźne i jasne oczekiwania, wymaga indywidualnego podejścia, to korzystniejsza może okazać się współpraca z mniejszą firmą, która specjalizuje się w wybranych (pasujących do potrzeb) działaniach marketingowych. Warto zwrócić uwagę na wykonane już zlecenia - kampanie reklamowe, czy jest to garstka nieznanych małych przedsiębiorstw, czy solidne portfolio dokumentujące współpracę z prężnie rozwijającymi się markam, co częściej stanowi dorobek większych firm. Istotne są również narzędzia, na których pracuje dom mediowy. Internet jest niezwykle dynamicznym środowiskiem, co wymaga od firm działających w branży IT nieustannych aktualizacji programów komputerowych, oprogramowań oraz strategii marketingowych. Domy mediowe, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, chwalą się swoim indywidualnym podejściem do klienta, jednak nie zawsze jest to do końca prawda. Takie kwestie warto zweryfikować już na etapie badania rynku.

Wybór odpowiedniego domu mediowego nie jest prosty, jednak konkretny plan działania może znacznie ułatwić to zadanie. Jasno postawione cele i oczekiwania wobec kampanii reklamowej, rzetelny research, odpowiednio przygotowana dokumentacja oraz spotkania biznesowe przyczynią się do efektywnej współpracy z rzetelną i angażującą się firmą. Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat dobrze prosperującego domu mediowego: http://www.mcw.com.pl/pl/strona-g%C5%82%C3%B3wna.aspx.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie