Dlaczego warto poznać muzycznych idoli swojego dziecka?

Mateusz Nowak
21.10.2021

Stosunkowo niewielu rodziców orientuje się w tym, czego słuchają ich pociechy. A szkoda, ponieważ ta wiedza może być bardzo przydatna. Jeśli Twoje dziecko ma już swoich muzycznych idoli, których twórczość jest Ci całkowicie obca, to zachęcamy do nadrobienia zaległości w tym zakresie. Dlaczego warto? Sprawdź te argumenty.

Możesz wpłynąć na kształtowanie się gustu muzycznego dziecka

Oczywiście nic na siłę. Jeśli dziecko, zwłaszcza w wieku wczesnoszkolnym, słucha lekkiej i łatwej w odbiorze muzyki, to nie zmuszaj go do zapoznania się z twórczością Led Zeppelin czy Deep Purple. Na to jeszcze przyjdzie czas, o ile w ogóle dziecko będzie chciało słuchać takiej muzyki. Na tym etapie możesz jednak delikatnie inspirować pociechę, podrzucając jej nieco ambitniejszą muzykę, ale w podobnym klimacie – na przykład pop światowej jakości.

Odkryjesz, czy przypadkiem dziecko nie ma kontaktu z treściami nieodpowiednimi do jego wieku

To bardzo ważna korzyść wynikająca z zapoznania się z muzycznymi idolami dziecka. Rodzice powinni wiedzieć, czego słucha ich pociecha, aby móc ocenić, czy nie są to treści absolutnie nie przestające do wieku.

Przykładowo: jeśli Twój 8-letni syn słucha klasyki polskiego hip-hopu (Peja, Kaliber 44 etc.), to ma kontakt z bardzo wulgarnymi treściami, które nie są dla niego. Podsuń mu zamiast tego innych wykonawców, oszczędniej sięgających po wulgaryzmy, jak chociażby Fisz czy późny Sokół.

Poznasz nową muzykę, która może Ci się spodobać

Jeśli z góry zakładasz, że dziecko słucha kiczu i muzycznej tandety, to możesz się bardzo zdziwić po dokładnym zapoznaniu się z twórczością jego idoli. Często jest tak, że jakiś wykonawca zdobywa sobie popularność na fali kawałka, którego nie znosi (ale dobrze się sprzedaje), natomiast cała jego płyta ma zupełnie inny klimat i jest bardzo wartościowa. Warto więc dać się pozytywnie zaskoczyć.

Wspólne słuchanie muzyki jest świetną formą spędzania czasu z dzieckiem

To najważniejszy argument przemawiający za tym, aby poświęcić trochę czasu na wejście w muzyczny świat dziecka. Zaproponuj pociesze, że np. w niedzielę przesłuchacie w jego pokoju kilka płyt ulubionych wykonawców, a następnie o nich podyskutujecie – pod względem warstwy tekstowej czy jakości muzycznej. To super pomysł na wspólne spędzenie czasu bez telefonu, gier i różnych obowiązków domowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.