Gitara jako pierwszy instrument?

Mariusz Siwko
20.09.2016

Jaki instrument będzie najlepszy dla osoby, która z muzyką do tej pory nie miała nic wspólnego? Czy istnieją instrumenty łatwe do opanowania przez początkujących? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Gitara – piękno w prostocie?

Mogłoby się wydawać, że najprostszym instrumentem do nauki będzie poczciwa gitara. W wielu domach można jeszcze znaleźć gitary klasyczne lub akustyczne, dawniej używane przez starszych członków rodziny, a teraz trochę już jakby zapomniane i pokryte kurzem. Wybór gitary jako instrumentu do rozpoczęcia przygody z muzyką rzeczywiście ma sens - na początek wystarczy kilka podstawowych chwytów, by następnie, wraz z kolejnymi postępami, grać coraz to bardziej skomplikowane sekwencje.

Większość osób sięgających po dany instrument chciałoby jak najszybciej zagrać jakiś znany utwór, choćby po to, by zaskoczyć znajomych. I właśnie w tym względzie ogromną zaletą gitary jest również fakt, że bez większego trudu każdy może znaleźć utwory do zagrania.

Większość utworów z gatunku muzyki popularnej, nawet tych granych w komercyjnych radiostacjach, oparta jest właśnie o gitarę, zatem jest skąd czerpać wzorce i inspiracje. Wielkie przeboje minionych dekad (dotyczy to głównie lat 60 i 70) mają na tyle prostą linię melodyczną, że zagranie ich nie powinno stanowić większego problemu nawet dla początkującego adepta gitary.

Dodatkowo, w Internecie można bez problemu znaleźć tak zwane tabulatury do prawie wszystkich popularnych utworów, dostosowane zarówno do gitar klasycznych, akustycznych, a często także elektrycznych. Jest to rodzaj uproszczonego zapisu dźwięków w danym utworze - zamiast nut, w tabulaturach pokazane są sekwencje w jakich należy przyciskać konkretne miejsca na polu strunowym gitary.

Jaką gitarę wybrać? Wielu chciałoby od razu “wymiatać” niczym Joe Satriani, ale to bez lat praktyki po prostu niemożliwe. Dla początkujących zdecydowanie lepszym wyborem będą gitary akustyczne bądź klasyczne - miękkie struny pozwolą oswoić palce z grą na gitarze, a poznając dźwięki łatwiej będzie wydobyć konkretne efekty z gitary elektrycznej.

Zabiegi konserwacyjne

Zanim jednak gitara zacznie wydawać czyste dźwięki, warto zadbać o odpowiednie jej przygotowanie. Podstawą jest oczywiście strojenie - można do tego użyć innego instrumentu (np. nastrojonej gitary, lecz także pianina). Dodatkowo, jeżeli gitara przez jakiś czas była nieużywana warto zainwestować w zestaw nowych strun - to wydatek niewielki, a da pewność dobrego dźwięku.

Inne propozycje

Muzyka to jednak nie tylko gitara, choć faktycznie jest to chyba najprostszy instrument do nauki. Znając zasady gry na gitarze (elektrycznej lub klasycznej) ułatwi grę na instrumentach klawiszowych, zarówno klasycznych, jak i elektronicznych. Nieco bardziej wymagające mogą być instrumenty perkusyjne - potrzeba dla nich więcej miejsca (idealnie, duży pokój lub garaż), a sama gra potrafi być mocno uciążliwa dla otoczenia.

Niezależnie od wyboru instrumentu, warto pamiętać o jednym. W muzyce to praktyka czyni mistrza - nauce gry warto poświęcać każdą wolną chwilę, a przede wszystkim być otwartym na każdy styl muzyczny. Fan Jamesa Hetfield’a nie może zamykać się na muzykę blues’ową czy nawet gitarowe ballady!

Artykuł powstał we współpracy z http://fan.com.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie