Muzyczne formaty radiowe – sprawdź, dlaczego słuchasz akurat tej stacji

Mateusz Nowak
26.09.2016

Jeśli myślisz, że w komercyjnych stacjach radiowych panuje choć odrobina muzycznej wolności, to się grubo mylisz. Każde radio podlega ustalonemu formatowi, który określa, jaka muzyka może pojawiać się na antenie. To konieczność z biznesowego punktu widzenia – stacja ma przecież zarabiać pieniądze, a więc musi być lubiana w swojej grupie docelowej. W tym wpisie przedstawimy Ci najpopularniejsze muzyczne formaty radiowe, które dominują w naszym kraju.

Rządzi CHR

CHR to skrót od Contemporary Hit Radio. Jest także czasami określany jako Top 40. Jak łatwo się domyślić chodzi o format muzyczny bazujący na największych światowych przebojach. W ramach tego formatu mogą pojawiać się zarówno utwory wiekowe (inaczej – wiecznie żywe), jak i najnowsze hity. Jest to klasyczny przykład propozycji z cyklu: „dla każdego coś miłego”.

Format CHR jest najpopularniejszy w Polsce – korzystają z niego dwie największe stacje radiowe. Ma oczywiście swoje odmiany, jak Adult CHR, CHR/Dance, CHR/Pop czy CHR/Rhytmic, ale sens jest zawsze ten sam. Emitowana muzyka ma towarzyszyć słuchaczowi w wykonywaniu zwykłych czynności, nie rozpraszać go, nie zmuszać do myślenia.

AC, czyli format dedykowany najważniejszym reklamodawcom

Format AC, czyli Adult Contemporary, jest w naszym kraju bardzo pożądany. Trafia bowiem do grupy dojrzałych słuchaczy (przedział 25-54), a więc osób atrakcyjnych z punktu widzenia reklamodawców. W tej grupie są najważniejsi konsumenci – nie są dziećmi, mają pieniądze i chętnie je wydadzą, jeśli reklama ich do tego przekona. Dlatego stacje grające muzykę w formacie AC generują bardzo wysokie przychody reklamowe.

W ramach tego formatu emitowana jest przede wszystkim muzyka sprzed lat – polskie i światowe szlagiery, czasami utwory bardzo stare. Na antenie próżno szukać najnowszych hitów. Dominuje muzyka spokojna, wyważona, towarzysząca, wprowadzająca słuchacza w dobry nastrój.

Format AC także ma wiele odmian, wśród których warto wymienić Soft AC (utwory o charakterze balladowym) czy Hot AC (największe hity z ostatnich dwóch dekad).

Nie ma formatu w 100% uniwersalnego

Ponieważ jego stworzenie jest niemożliwe. W każdej grupie znajdą się osoby o różnych gustach muzycznych, nie brakuje więc słuchaczy, którzy nie czują więzi z jedną stacją radiową i po prostu skaczą po falach eteru w zależności od nastroju czy aktualnie puszczanej piosenki. To utrudnia formatowanie muzyczne.

Najbliżej uniwersalnego ideału jest format CHR, który cieszy się też w naszym kraju największą popularnością. Jednak rynek jest już tutaj zapełniony – dlatego mniejsze stacje szukają dla siebie niszy sięgając po mniej znane, ale bardziej sprecyzowane formaty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie