Jeszcze na początku XXI wieku status tzw. Złotej Płyty otrzymywały w Polsce albumy, które sprzedały się w liczbie minimum kilkuset tysięcy egzemplarzy. Dziś wystarczy kilkanaście tysięcy. Wbrew pozorom nie jest to efekt tego, że słuchamy mniej. Po prostu muzyka na dobre przeniosła się do Internetu. W sieci mamy nieograniczony dostęp do ulubionych utworów i wcale nie trzeba ich kraść. Bardzo popularnym rozwiązaniem stała się subskrypcja muzyki. O co w tym chodzi? Przeczytajcie.
Subskrypcja muzyki polega na wykupieniu abonamentu w jednym z internetowych serwisów muzycznych, który umożliwia nieograniczone słuchanie ulubionych utworów czy całych albumów. Można to robić na wiele sposobów, najczęściej za pośrednictwem smartfona. Jest to bardzo wygodne i tanie, stąd tak duża popularność serwisów oferujących subskrypcję.
Na rynku dominuje obecnie kilka serwisów tego typu. Są to:
Wybór konkretnego warto uzależnić nie tylko od ceny subskrypcji, ale także od obfitości bazy muzycznej. Każdy z tych serwisów oferuje dostęp do przynajmniej kilkudziesięciu milionów utworów, ale wcześniej dobrze jest sprawdzić, czy znajdują się tam piosenki ulubionego wykonawcy.
Każdy serwis ma własne stawki, które jednak nie przerażają. Zwykle za cenę od 10 do 20 złotych miesięcznie można uzyskać nieograniczony dostęp do całej bazy muzycznej. Jest to bardzo opłacalne, ponieważ cena 1 płyty CD lub albumu w formacie mp3 zawsze jest wyższa – mówimy o nowościach.
Niektórzy artyści długo bronili się przed tym, aby ich muzyka była udostępniana w formie subskrypcji, jednak ten opór został w większości przypadków przełamany. Trzeba przecież podążać za fanami, a Ci chcą słuchać muzyki w Internecie – legalnie, tanio i wygodnie.
Warto wiedzieć
Serwisy muzyczne oferują także zupełnie bezpłatne pakiety subskrypcji, jednak w takim przypadku użytkownik musi się pogodzić z tym, że jego ulubiona piosenka może zostać przerwana reklamą.
Minusem korzystania z subskrypcji muzyki jest to, że aby móc posłuchać ulubionych utworów trzeba mieć połączenie z Internetem. Nie jest to problem dla osób siedzących przed komputerem, ale już dla korzystających ze smartfonów – tak. Łatwo można bowiem przekroczyć pakiet danych i narazić się na niepotrzebne koszty.
Mimo to subskrypcja muzyki się rozwija i zdobywa sobie coraz więcej użytkowników. Bez wątpienia w tym kierunku będzie podążać cały przemysł muzyczny. Doczekamy czasów, gdy płyty CD staną się wyłącznie ciekawostkami dla koneserów.