Fosforan amonu - co trzeba wiedzieć o tym popularnym nawozie?

Marek Szydełko
22.08.2024

Fosforan amonu (czyli DAP) to jeden z najczęściej stosowanych nawozów rolniczych. Jego popularność wynika głównie z faktu, iż efektywnie zaspokaja zapotrzebowanie roślin uprawnych na dwa podstawowe makroelementy, czyli azot oraz fosfor. Co trzeba wiedzieć o tym nawozie? Jakie korzyści przynosi jego stosowanie? Jaki ma wpływ na glebę i środowisko? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Skład nawozu

Fosforan amonu to sól nieorganiczna o wzorze chemicznym (NH₄)₂HPO₄. Nawóz ten zawiera dwie kluczowe dla roślin makroelementy:

  • Azot (N) w formie amonowej (około 18%).
  • Fosfor (P₂O₅), dominujący w składzie nawozu (około 46% masy całkowitej).

Ekspert podpowiada:

Fosfor (P) uczestniczy w podstawowych procesach życiowych roślin, w tym w fotosyntezie, transferowaniu energii, kwitnieniu oraz owocowaniu. Jego prawidłowa zawartość w glebie sprzyja budowaniu silnego systemu korzeniowego, co umożliwia roślinom pobieranie wody i składników odżywczych.
Azot (N) jest kluczowym składnikiem odżywczym roślin, decydując o ich wzroście i rozwoju części zielonych, takich jak liście i łodygi. Uczestniczy w procesie produkcji chlorofilu, co z kolei umożliwia roślinom przeprowadzanie fotosyntezy
.”
Źródło: https://polfert.com.pl/nawozy/fosforan-amonu

Zastosowanie fosforanu amonu

Fosforan amonu to podstawowy nawóz fosforowy, dostarczający roślinom makroelementu odpowiedzialnego m.in. za prawidłowy wzrost roślin, rozwój systemu korzeniowego, kwitnienie oraz dojrzewanie owoców.

Fosforan amonu zawiera jednak także dużą ilość azotu w formie amonowej. Ten kluczowy składnik energetyczny wspiera wzrost wegetatywny roślin, mając bezpośredni wpływ na wielkość i jakość plonów.

Porada eksperta:

Fosforan amonu zawiera azot w formie amonowej, która jest mniej podatna na wymywanie niż forma azotanowa. Dzięki temu azot jest łatwiej i dłużej dostępny dla roślin.

Fosforan amonu może być stosowany na większości rodzajów gleb, do nawożenia szeregu popularnych roślin uprawnych, włącznie ze zbożami, warzywami, roślinami owocowymi oraz przemysłowymi.

Korzyści ze stosowania fosforanu amonu

Fosfor zawarty w nawozie DAP jest dostępny dla roślin natychmiast po aplikacji, stąd zaleca się stosowanie tego nawozu na początku okresu wegetacyjnego, kiedy to młode rośliny zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na fosfor w celu rozwinięcia systemu korzeniowego.

Bardzo ważną zaletą fosforanu amonu jest to, że stanowi połączenie azotu i fosforu. Pozwala to na zaspokojenie zapotrzebowania rośli na najważniejsze składniki odżywcze w ramach jednej aplikacji i tym samym daje przestrzeń do ograniczenia stosowania nawozów, co na dłuższą metę jest korzystne zarówno dla gleby, jak i środowiska naturalnego.

Nawóz DAP ma neutralny do lekko zasadowego odczyn, dzięki czemu idealnie sprawdza się na glebach kwaśnych, powszechnie uchodzących za stosunkowo problematyczne w uprawie.

Porada eksperta:

DAP jest nawozem dobrze rozpuszczalnym w wodzie, dlatego można go stosować również w formie nawożenia dolistnego. Należy natomiast bacznie pilnować dawkowania, aby nie dopuścić do nadmiernej koncentracji fosforu i azotu w glebie.

Wpływ na środowisko i glebę 

Nawożenie fosforanem amonu może powodować wzrost pH gleby, co jest korzystnym zjawiskiem w przypadku kwaśnego podłoża, jednak bywa problematyczne, gdy aplikacja odbywa się na glebach zasadowych. Przypominamy zatem o konieczności przeprowadzenia analizy gleby przed rozpoczęciem nawożenia.

Polecamy również pracę: „Wpływ materii organicznej, fosforanu amonu i Kaptanu na zmniejszenie objawów zmęczenia gleby w szkółce” źródło: https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-89b97deb-eb89-44ed-8808-05e2847f6c38

Choć DAP uchodzi za nawóz względnie bezpieczny dla środowiska, to musi być stosowany z umiarem i w takich dawkach, jakie rzeczywiście są niezbędne dla zaspokojenia zapotrzebowania roślin na dostarczane wraz z nawozem składniki odżywcze.

Na koniec dodajmy, że fosforan amonu nie powinien być aplikowany wraz z mocznikiem. Taka kombinacja może skutkować uwalnianiem amoniaku i tym samym drastycznie obniżyć efektywność nawożenia azotem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie