Jedenasta z rzędu podwyżka stóp procentowych. Raty kredytów znów w górę!

Andrzej Winnicki
09.09.2022

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła ekonomistów i kontynuuje cykl podnoszenia kosztu pieniądza. Na wrześniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To już jedenasta podwyżka z rzędu, która znów zaboli posiadaczy kredytów, zwłaszcza hipotecznych.

Ile teraz wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Po wrześniowej podwyżce stopa referencyjna NBP wzrosła z 6,5 proc. do 6,75 proc. Tym samym koszt pieniądza jest najwyższy od stycznia 2003 roku. Warto natomiast zauważyć, że tym razem RPP zdecydowała się na symboliczny ruch, ponieważ poprzednie podwyżki były znacznie solidniejsze – na przykład w kwietniu było to aż 100 punktów bazowych.

Podwyżka stóp procentowych nie może dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę okoliczności makroekonomiczne. W sierpniu inflacja w Polsce przebiła poziom 16 proc. i jest najwyższa od 25 lat. Rada Polityki Pieniężnej musiała na to zareagować. Wzrost kosztu pieniądza to fatalna informacja dla kredytobiorców, którzy już teraz znajdują się w trudnej sytuacji, a po kolejnej aktualizacji harmonogramów ich raty ponownie wzrosną.

Ekonomiści spodziewają się, że to już końcówka tzw. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. RPP może się zdecydować na jeszcze jedną podwyżkę o 25 punktów bazowych, o ile oczywiście kolejne odczyty inflacji znów nie zaskoczą in minus.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.