Koniec samochodów spalinowych w Unii Europejskiej? To coraz bardziej prawdopodobne

Piotr Kowalczyk
09.06.2022

Parlament Europejski przegłosował kontrowersyjne przepisy, które mogą zakończyć erę klasycznej motoryzacji w UE. Europosłowie zgodzili się, aby w ramach pakietu Fit for 55 zakazać sprzedaży nowych samochodów z napędem spalinowym od 2035 roku.

Czego dokładnie dotyczy propozycja?

Wyraźnie podkreślmy, że przyjęcie tego pomysłu przez Parlament Europejski nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że od 2035 roku nie kupimy np. w Polsce żadnego samochodu z silnikiem spalinowym. Unijni urzędnicy zyskali po prostu mandat do podjęcia negocjacji z krajami członkowskimi, a te mogą być długie i burzliwe. Chodzi w końcu o wręcz dziejową zmianę.

Zgodnie z założeniami od 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie możliwości sprzedawania nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych napędzanych silnikami spalinowymi. Ma to być kluczowy czynnik umożliwiający osiągnięcie celu neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Jeśli to prawo rzeczywiście wejdzie w życie, to za kilkanaście lat w krajach unijnych będziemy mogli kupować tylko nowe pojazdy z napędem elektrycznym lub wodorowym. Z kolei właściciele używanych samochodów będą mogli się spodziewać ciągłego utrudniania im życia, na przykład poprzez wprowadzenie dodatkowych podatków i opłat drogowych czy zakazów wjazdu do centrów miast.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.