Kościół katolicki policzy wiernych

Piotr Kowalczyk
23.09.2021

26 września 2021 roku w kościołach w całej Polsce odbędzie się liczenie wiernych, dzięki któremu dowiemy się, ilu w naszym kraju jest praktykujących katolików. Badanie odbywa się dorocznie od 1980 roku i jak do tej pory nie było go tylko raz, w ubiegłym roku  ze względu na pandemię koronawirusa.

Po co kościół liczy wiernych

Raport na temat praktyk religijnych Polaków przygotuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który współpracuje m. in. z Konferencją Episkopatu Polski i Głównym Urzędem Statystycznym.  26 września 2021 roku we wszystkich parafiach w kraju odbędzie się liczenie osób obecnych na mszy świętej (z łac. dominicantes) a także przystępujących do komunii świętej (z łac. communicantes).  Zebrane tego dnia dane posłużą do stworzenia raportu o tym, czy liczba wiernych w kościołach zobowiązanych do uczestnictwa we mszy świętej, rośnie czy spada w stosunku do poprzednich lat. 

W 2020 roku liczenie wiernych nie odbyło się ze względu na drugą falę koronawirusa i związane z nią regionalne obostrzenia. W tym roku – decyzją Konferencji Episkopatu Polski – akcja została przesunięta ze zwyczajowego października na 26 września.

Spada liczba wiernych na mszach świętych 

W Polsce systematycznie spada liczba osób uczestniczących w praktykach religijnych w kościołach katolickich. W 2019 roku wskaźnik dominicantes, dotyczący uczestnictwa w mszy świętej, wyniósł 36,9%, zaś przystępujących do komunii świętej 16,7%. Dla porównania w 2018 roku było to odpowiednio 38,2% i 17,3%, a dziesięć lat temu 40% i 16,1%.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.