PGE ruszyła ze sprzedażą węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych

Piotr Kowalczyk
17.10.2022

Od lat zakazany w domowych kotłowniach, teraz prawdopodobnie wróci do łask – ze szkodą dla środowiska. Węgiel brunatny może być atrakcyjnym wyborem dla tysięcy gospodarstw, które nie są w stanie kupić węgla kamiennego – czy to z braku środków, czy z powodu niedoborów tego surowca. Polska Grupa Energetyczna 11 października uruchomiła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, co martwi przede wszystkim ekologów.

Gdzie można kupić węgiel brunatny?

PGE oferuje węgiel brunatny bezpośrednio z kopalni w Bełchatowie oraz Turowie. Wcześniej trzeba zadzwonić na infolinię i złożyć zamówienie, co obecnie jest bardzo trudnym zadaniem – numer jest stale zajęty, a to tylko pokazuje skalę zainteresowania zakupem węgla brunatnego.

Trudno się też temu dziwić, skoro cena tony węgla brunatnego nie przekracza 500 zł. Dla porównania: węgiel kamienny na składach kosztuje nawet 3000-3500 zł.

Trzeba natomiast pamiętać, że węgiel brunatny jest około trzykrotnie mniej kaloryczny. Spalany w domowym kotle jest również toksyczny dla środowiska, dlatego do tej pory wykorzystywano go wyłącznie w energetyce zawodowej (po zastosowaniu zaawansowanych systemów filtrowania spalin).

Masowe spalanie węgla brunatnego w domowych kotłach z pewnością przyczyni się do pogorszenia jakości powietrza w Polsce, która i tak już była fatalna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie