W Polsce powstanie kwatera główna V Korpusu Armii USA

Piotr Kowalczyk
04.07.2022

Bardzo ważna deklaracja padła z ust prezydenta USA Joe Bidena podczas szczytu NATO w Madrycie. Amerykański przywódca w swoim wystąpieniu zapowiedział wzmocnienie obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w Europie. Z naszej perspektywy kluczowe znaczenie ma utworzenie kwatery głównej V Korpusu Armii USA.

Nie tylko prestiż, ale realna wartość obronna

Stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce będzie wydarzeniem historycznym i ukoronowaniem naszego członkostwa w NATO. Kwatera główna V Korpusu Armii USA nad Wisłą wzmocni naszą obronność, co jest bardzo ważne w kontekście wojny na Ukrainie i agresywnych gestów ze strony Rosji.

Na razie nie poznaliśmy żadnych szczegółów. Nie wiemy ani gdzie ma powstać kwatera, ani ilu żołnierzy amerykańskich ostatecznie będzie służyć w Polsce.

Wiadomo natomiast, że na tym USA nie poprzestaje. Prezydent Joe Biden zapowiedział również zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii (z czterech do sześciu), wysłanie dodatkowych szwadronów samolotów F-35 do Wielkiej Brytanii, a także zwiększenie obecności rotacyjnych wojsk USA w Rumunii i krajach bałtyckich. Z kolei dodatkowe siły obrony przeciwlotniczej zostaną skierowane do Niemiec i Włoch.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.