WHO wydała aprobatę kryzysową dla szczepionki Sinovac

Mariusz Siwko
11.06.2021

Światowa Organizacja Zdrowia dopuściła do użytku drugą z chińskich szczepionek przeciw COVID-19. Tym razem chodzi o preparat Sinovac, który uzyskał tzw. aprobatę kryzysową. Oznacza to, że można go stosować w warunkach wyższej konieczności, gdy brakuje dostępu do innych szczepionek.

Sinovac w programie COVAX

Program COVAX to międzynarodowa inicjatywa, która ma umożliwić zwiększenie dostępności szczepionek przeciw COVID-19. Zgodnie z ideą programu preparaty mają być kolportowane do tych krajów, które nie mogą liczyć na regularne dostawy szczepionek z powodu braku umów z producentami czy niewystarczających mocy produkcyjnych.

Do programu właśnie zakwalifikowano chińską szczepionkę Sinovac, która póki co jest stosowana głównie w Chinach kontynentalnych. Aprobata kryzysowa ma pozwolić na zredukowanie niedoborów szczepionek, głównie z powodu embarga na ich wywóz z mocno dotkniętych pandemią Indii.

Sinovac jest szczepionką, która w testach klinicznych uzyskała skuteczność od 50,7 do 83,5 proc. To preparat dwudawkowy (podawany w odstępach 2-4 tygodni) i póki co zaaprobowany do stosowania wyłącznie u osób dorosłych.

Przypomnijmy, że wcześniej WHO udzieliła aprobaty kryzysowej innej chińskiej szczepionce koncernu Sinopharm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.