Światowa Organizacja Zdrowia dopuściła do użytku drugą z chińskich szczepionek przeciw COVID-19. Tym razem chodzi o preparat Sinovac, który uzyskał tzw. aprobatę kryzysową. Oznacza to, że można go stosować w warunkach wyższej konieczności, gdy brakuje dostępu do innych szczepionek.
Program COVAX to międzynarodowa inicjatywa, która ma umożliwić zwiększenie dostępności szczepionek przeciw COVID-19. Zgodnie z ideą programu preparaty mają być kolportowane do tych krajów, które nie mogą liczyć na regularne dostawy szczepionek z powodu braku umów z producentami czy niewystarczających mocy produkcyjnych.
Do programu właśnie zakwalifikowano chińską szczepionkę Sinovac, która póki co jest stosowana głównie w Chinach kontynentalnych. Aprobata kryzysowa ma pozwolić na zredukowanie niedoborów szczepionek, głównie z powodu embarga na ich wywóz z mocno dotkniętych pandemią Indii.
Sinovac jest szczepionką, która w testach klinicznych uzyskała skuteczność od 50,7 do 83,5 proc. To preparat dwudawkowy (podawany w odstępach 2-4 tygodni) i póki co zaaprobowany do stosowania wyłącznie u osób dorosłych.
Przypomnijmy, że wcześniej WHO udzieliła aprobaty kryzysowej innej chińskiej szczepionce koncernu Sinopharm.