Chomiki to zwierzęta wszystkożerne, jednak to wcale nie oznacza, że mogą zjadać dosłownie wszystko. Żeby zdrowo się rozwijały i były z nami jak najdłużej nie powinniśmy ich częstować resztkami ze swojego talerza ani słodyczami. Pamiętaj, że jedzenie dla chomika powinno być zbilansowane i świeże. Sprawdźmy zatem, czym najlepiej karmić swojego pupila.
Odpowiednie jedzenie jest bardzo ważne dla rozwoju chomika. Sprawi, że będzie zdrowy, smukły, a jego futro stanie się lśniące. Oto, co powinna zawierać idealna dieta gryzonia:
1. Ziarna – to podstawowe jedzenie dla chomika. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Gotowe mieszanki znajdziesz w sklepie zoologicznym. Często wzbogacone są one w witaminy D i E, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju.
2. Surowe warzywa – raz dziennie chomiki powinny dostawać pokrojone, świeże warzywa, takie jak marchewka, kapusta, sałata czy groszek. Będą one znakomitym źródłem naturalnych witamin i mikroelementów.
3. Świeże owoce – dwa, trzy razy w tygodniu można podawać chomikom pokrojone banany, jabłka czy winogrona, mogą to również być suszone owoce, takie jak rodzynki czy morele.
4. Gotowany kurczak i jajko – podajemy je raz w tygodniu w celu uzupełnienia białka. Pokarmem białkowym są też tzw. mączniki, czyli specjalne robaki, które możesz kupić w sklepie zoologicznym.
5. Kolby do gryzienia - chomiki muszą mieć coś twardego do gryzienia, żeby ich zęby były czyste i zdrowe. Najlepsze będą do tego specjalne kolby z ziarnami, które przyczepiamy do klatki.
6. Woda – przegotowaną albo mineralną wodę powinieneś wymieniać codziennie. Poidełko musi być zainstalowane w taki sposób, by zwierzak mógł swobodnie z niego korzystać.
Jest też oczywiście lista produktów zakazanych. Pamiętaj, że chomiki nie powinny jeść: cebuli, czosnku, czekolady i innych słodyczy, surowej fasol i ziemniaków a także nieobranych migdałów. Produkty te mogą spowodować poważne kłopoty ze zdrowiem, a nawet śmierć.
Chomiki trzeba karmić z umiarem, bo niestety bardzo szybko tyją, zwłaszcza jeśli mają za mało ruchu. Najbardziej tuczące okazują się być ziarna słonecznika i orzeszki ziemne, dlatego w diecie powinno być ich jak najmniej. Pamiętaj, że otyłość ma bezpośredni wpływ na długość życia zwierzaka.
Chomiki trzymają jedzenie w torebkach w pyszczku, a to czego nie zmieszczą zanoszą do spiżarni koło legowiska. Bardzo ważne jest, by tę spiżarnię opróżniać ze starego jedzenia, oczywiście nie całkowicie, by zwierzak nie zdenerwował się. Usuwanie nadmiaru zapasów uchroni chomika przed zjedzeniem spleśniałych produktów i co za tym idzie - kłopotów ze zdrowiem.
Pamiętaj, że ciężarne zwierzątka powinny dostawać o 1/3 więcej pokarmu, szczególnie wzbogaconego o białko.
Oczywiście każdy chomik jest inny i ma swoje preferencje, dlatego warto próbować nowych produktów. Po kilku tygodniach będziesz wiedzieć, co Twojemu pupilowi smakuje najbardziej.