Jak dobrać odpowiednie czapraki i derki dla konia?

Maciej Piwowski
29.03.2019

Czapraki i derki to akcesoria dla fanów konnej jazdy, które w wielu sytuacjach są niezbędne - zarówno dla jeźdźca, jak i konia. Jakie są rodzaje i funkcje tych akcesoriów oraz czym kierować się podczas ich wyboru?

W jakich sytuacjach są potrzebne derki?

Często konie są golone, dzięki temu zabiegowi mniej pocą się w trakcie treningu, a ich sierść szybciej wysycha. Ogolone konie to pierwsza grupa, która potrzebuje derki. Inne? Gdy temperatura spada poniżej 0 stopni C lub koń cierpi na niedowagę, obniżoną odporność, inną chorobę - wówczas to akcesorium również jest bardzo pożądane.

Czym kierować się podczas wyboru derki?

Przede wszystkim warto na początku zastanowić się, czy koń potrzebuje derki. Jeżeli tak, to istnieje kilka parametrów, które będą pomocne w trakcie zakupu. Pierwszy z nich to pora roku - gdy temperatura spada poniżej 0 stopni C, wówczas warto wybrać dla konia ocieplany model tego akcesorium. Również pogoda ma znaczenie - na rynku dostępne są np. derki wykonane z wodoodpornego materiału, idealne na deszcz.

Kolejny czynnik to pochodzenie konia, szczególnie gdy został on sprowadzony z kraju o znacznie cieplejszym niż polski klimacie. Następny parametr to zadaszenie padoku, w którym znajduje się koń. W przypadku, gdy zwierzę jest w miejscu, które nie chroni przed opadami (deszczu, śniegu itp), również warto rozważyć zakup derki.

Rodzaje derek

Należy pamiętać, że derka pełni nie tylko ocieplającą funkcję. Niektóre wyspecjalizowane modele służą do osuszania (np. po jeździe). Najbardziej podstawowy podział obejmuje 4 rodzaje derek: padokowe, stajenne, osuszające i treningowe.

Derka treningowa ma charakterystyczną budowę - jest znacznie mniej zabudowana niż np. derka stajenna, zasłania wyłącznie zad konia i nachodzi na lub pod siodło.

Derka osuszająca to model, który zakłada się na konia po kąpieli lub intensywnej jeździe (szczególnie zimą) - założenie jej na grzbiet zwierzęcia przyspiesza wysychanie jego sierści. Derka stajenna jest używana w celu ochrony konia w boksie przed zimnem - w przypadku koni ogolonych sprawdzi się w okresach przejściowych, u koni nieogolonych zimą.

Z kolei derka padokowa - jak sama nazwa wskazuje - ma zastosowanie w czasie wyjść na padok. Chroni konia zarówno przed niskimi temperaturami, jak i opadami deszczu czy śniegu oraz silnym wiatrem. Derka padokowa najczęściej posiada wodoodporną warstwę, a jej budowa, krój i mocowania umożliwiają koniom swobodne poruszanie się i galop.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru czapraka?

Wybierając czaprak warto kierować się następującymi kryteriami:

  • rozmiar - najpopularniejsze są 3 rodzaje: dla koni ras dużych, arabskich oraz małych,
  • materiał - wybór czapraków jest ogromny, najlepiej sięgnąć po propozycję wykonaną z tkaniny dobrze wchłaniającej pot i szybko wysychającej,
  • rodzaj - czaprak dopasuje się do siodła, co zostanie dokładniej wyjaśnione w dalszej części artykułu,
  • marka - warto postawić na propozycję od znanego producenta takich rozwiązań, na przykład marki PS ofSweden, Waldhausen, BR, euro-star, HKM, Horze, Eskadron, Imperial Riding czy Harrys Horse.

Jak dobrać czaprak pod siodło?

Czaprak dobiera się przede wszystkim na podstawie jednego kryterium - rodzaju siodła. Podstawowy podział siodeł uwzględnia 3 ich rodzaje: siodło ujeżdżeniowe, skokowe lub wszechstronne. Skokowe to propozycja dla fanów skoków przez przeszkody, ujeżdżeniowe służą przede wszystkim do jazdy dresażowej, a wszechstronne to uniwersalny model, który łączy w sobie cechy siodła skokowego oraz wszechstronnego. Polecanym fasonem czapraka przeznaczonym specjalnie do siodeł skokowych są odpowiednio wycięte czapraki w kształcie tzw. łezki.

Czym różnią się od siebie poszczególne modele czapraków? Różne są ich kształty, materiały i grubość. Ponieważ głównym zadaniem czapraka jest usuwanie wilgoci i ciepła z ciała konia w trakcie jazdy, a także amortyzacja wstrząsów, dlatego warto dopasować jego rodzaj jak najbardziej precyzyjnie. W rezultacie jazda będzie przyjemna i bezpieczna - zarówno dla jeźdźca, jak i konia.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami ze sklepu jeździeckiego Horse-Trade.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie