Jak zadbać o zdrowie zwierzaka?

Piotr Kowalczyk
01.04.2019

Zwierzak to dla wielu opiekunów równorzędny mieszkaniec domu. Do obowiązków związanych z posiadaniem czworonoga można zaliczyć karmienie, wspólną zabawę, a w przypadku psów także spacery. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że opieka nad zwierzakiem to wyjątkowo odpowiedzialne zadanie. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się ona również z koniecznością dbania o zdrowie pupila. Jak robić to skutecznie?

Regularne wizyty u weterynarza

Bez względu na to, czy adoptowałeś kota czy psa, systematyczne odwiedziny w gabinecie weterynaryjnym to twój obowiązek. Wielu właścicieli unika tego, argumentując ten fakt kosztami. Przygarnięcie zwierzaka to wzięcie za niego pełnej odpowiedzialności. Bez regularnych badań czworonóg nigdy nie będzie w pełni bezpieczny i w dobrej kondycji. Z jaką częstotliwością należy chodzić do weterynarza? Profilaktycznie: przynajmniej raz w roku, ale… Ważne są również szczepienia – zwłaszcza w przypadku szczeniaków lub kociąt. Podstawowym jest oczywiście to na wściekliznę (można je wykonać w wielu przychodniach, m.in. w gabinecie weterynaryjnym w Ostrowie Wielkopolskim) – co 12 miesięcy. Oprócz tego niezbędne będą szczepienia na:

PSY:

  • nosówkę,
  • parwowirozę,
  • leptospirozę.

KOTY:

  • nosówkę,
  • parwowirozę,
  • kalciwirozę.

Obowiązkowo trzeba wykonać zabieg kastracji i systematycznie odrobaczać zwierzaki na pasożyty wewnętrzne - nawet jeśli pupil jest niewychodzący (np. kot), to część pasożytów może znajdować się w pożywieniu.

Zbilansowana dieta

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu pokazały, że psy z nadwagą mogą żyć nawet 2,5 roku krócej od zdrowych czworonogów. Problem tycia zwierząt jest już bardzo duży. Badania z Polski unaoczniły go: podobno aż 47% kotów ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a 54% właścicieli psów przekarmia zwierzaki. Aby tego uniknąć, należy wprowadzić więcej aktywności fizycznej zwierzaka, ale przede wszystkim zadbać o zbilansowaną dietę. Jakich karm unikać?

  • Zawierających składniki takie jak „mączka mięsna” czy „zwierzęce produkty uboczne”.
  • Mających „zboża” na pierwszym miejscu w składzie.
  • Zawierających tylko komponenty pochodzenia roślinnego – koty i psy to mięsożercy!

Ważna jest także częstotliwość – pod żadnym pozorem nie wolno karmić zwierzaka kilkanaście razy dziennie lub zawsze, gdy on o to poprosi. Zalecane są 2-3 porcje karmy (nie należy przekraczać gramów przewidzianych w instrukcjach od producentów).

Pielęgnacja oczu, sierści i pazurów

Do obowiązków opiekuna należy również pielęgnacja. Zarówno koty, jak i psy wymagają pomocy w tym zakresie. Co należy robić codziennie? Oczywiście wyczesywać sierść – ułatwi to sprzątanie mieszkania. Z kolei mycie jest konieczne zawsze po kąpielach w jeziorach i morzach oraz po „brudnych” spacerach (psy) i gdy na futerku znajduje się substancja, której zwierzę samo nie usunie (koty). Skórę pod sierścią trzeba regularnie sprawdzać, zwłaszcza po spacerach – kleszcze coraz częściej atakują zwierzaki, dlatego niezbędny będzie zakup obroży lub kropli przeciw tym pasożytom. O jakich czynnościach jeszcze powinno się pamiętać?

  • Przycinanie pazurów (psy).
  • Kontrola i czyszczenie uszu.
  • Kontrola oczu.

Warto zapamiętać: zdrowie zwierzaka zależy od opiekuna. To on powinien pamiętać o wizytach u weterynarza, a także bacznie obserwować swojego pupila, by nie przegapić niebezpiecznych objawów.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie