Każdy właściciel udomowionej papugi powinien zdać sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe pielęgnowanie ptaka. Do podstawowych czynności należy przycinanie lotek, pazurów i dzioba. Choć brzmi to strasznie, w praktyce jest raczej bezbolesne, a niezwykle istotne dla utrzymania pupila w dobrej kondycji i zapewnienia mu efektownego wyglądu.
Większość udomowionych papug trzymanych jest w klatkach, co w naturalny sposób uniemożliwia im latanie. Nawet jeśli są wypuszczane, to zwykle tylko chodzą po mieszkaniu, ewentualnie wzbijają się w krótkim locie na szafę czy parapet. W takiej sytuacji lotki nie są im niezbędne do życia, a jeśli nie będziemy ich przycinać, ptakowi dużo trudniej przyjdzie oswojenie się z takimi warunkami życia.
Wykonanie zabiegu przycinania lotek warto zlecić weterynarzowi, który opiekuje się naszym ptasim przyjacielem. Niezbędna jest bowiem wiedza na temat dopuszczalnych form przycinania. Zwykle lekarz skraca najbardziej wysunięte i najdłuższe lotki. Jest ich zazwyczaj około 10. Dla ptaka ten zabieg absolutnie nie jest bolesny, ale tylko pod warunkiem, że weterynarz przytnie w pełni wyrośnięte lotki, które nie są unerwione.
Ważne
Jeśli cięciu poddamy wciąż rosnące pióra, wówczas papugę może to zaboleć. Doświadczony weterynarz nie będzie miał jednak problemu z rozpoznaniem lotek, które nadają się do przycięcia.
Przycinanie pazurów – w zależności od potrzeb
Papuga wymaga przycinania jej pazurów, zupełnie tak samo jak kot czy pies. Warto jednak wiedzieć, że zabieg ten przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy pazury stają się bardzo długie. Nie ma tutaj znaczenia ich ostrość, co właściciele zbyt często niesłusznie biorą pod uwagę.
Pamiętaj
Ostre pazury są papudze niezbędne do życia, bo umożliwiają jej chwytanie się żerdzi i innych elementów, na których ptak może odpocząć.
Przycinanie pazurów nie jest dla papugi bolesne, oczywiście pod warunkiem, że będzie przeprowadzone fachowo. Ponownie warto wykonanie tego zabiegu zlecić weterynarzowi, np. podczas rutynowego badania. Ważne jest bowiem, aby nie skracać pazurów zbyt mocno, co mogłoby spowodować uszkodzenie naczynia krwionośnego.
Rada
Aby ograniczyć częstotliwość przycinania pazurów u ptasiego przyjaciela, warto wyposażyć papuzią klatkę w liczne elementy drewniane, na których ptak sam będzie je wycierać w naturalny sposób.
Generalnie u większości ptaków nie ma potrzeby formowania dzioba, gdyż papuga i tak ściera go podczas codziennych czynności. Czasami jednak dochodzi do przypadków zniekształcenia dzioba, na co wpływ może mieć wada wrodzona, choroba czy kontuzja. Wówczas koniecznie trzeba zgłosić się do weterynarza, aby przeprowadził zabieg formowania.
Interwencyjne przycięcie dzioba nie jest dla papugi bolesne, ale musi być przeprowadzone w pewny i fachowy sposób. W przypadku bardzo nerwowych ptaków, które nie akceptują dotykania przez człowieka, konieczne może się okazać przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu. Decyzję podejmie Twój weterynarz.