Badanie PSA – co to takiego?

Remigisz Szulc
01.08.2019

Po wielu latach doświadczeń, badań i eksperymentów w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić czy skontrolowanie stężenia antygenu PSA jest dobrym rozwiązaniem czy też należy się go wystrzegać. Opinie naukowców są podzielone.

Badanie PSA – charakteryzacja

Testy PSA zostały stworzone, aby mężczyźni przedwcześnie wykryli u siebie raka prostaty. Ten szczytny cel, który miał uchronić mężczyzn przez bólem oraz dyskomfortem nie sprawdził się zbyt dobrze. Dzisiaj wiadomo, że badanie PSA nie jest skuteczne, a wręcz jest w stanie wywołać negatywne skutki uboczne, które można zauważyć w organizmie. Testy mają za zadanie monitorowanie poziomu antygenu występującego we krwi. Do produkcji antygenu potrzebne są komórki gruczołu prostaty. Kiedy z mężczyzną wszystko jest w porządku, jego krew zawiera minimalne ilości antygenu, jednakże w przypadku stanu zapalnego ilość ta zostaje zdecydowanie podwyższona.

Badanie PSA – normy

Kiedy stężenie PSA waha się od 0 ng/ml do maksymalnie 4 ng/ml (u panów w starszym wieku akceptuje się nawet odrobinę wyższy poziom) wszystko jest z organizmem w porządku. Kiedy jednak wynik został przekroczony jest to efekt łagodnego przerościa, albo w gorszym przypadku zapalenia prostaty. Nie jest to jednoznaczne z występowaniem raka prostaty, w związku z tym nie należy od razu panikować oraz oczekiwać najgorszego.

Badanie PSA – różne opinie

Wielu specjalistów podważa prawidłowość badania PSA, gdyż wielokrotnie zauważono, że teksty wykonane przez osoby zmagające się z nowotworem mają właściwe stężenie PSA. Właśnie takie odkrycia sprawiają, że wykonywanie testu w opinii wielu lekarzy oraz pacjentów jest niewłaściwe oraz mija się z celem. W dalszym ciągu można wskazać dużą ilość mężczyzn, który mimo powszechnej niechęci do tych testów wykonują je. Błędne wyniki często stają się przyczyną zbędnego leczenia, które jest w stanie spowodować silne powikłania, a w najgorszym wypadku nawet śmierć hospitalizowanego pacjenta.

 Mimo braku rzetelności, a także niekorzystnego wpływu testów PSA nie zostają one zatrzymane. Można tylko i wyłącznie przed nimi ostrzegać. Należy zaznaczyć, że badanie PSA nie zmniejsza umieralności spowodowanej rakiem prostaty. Rekomenduje się, żeby korzystały z nich osoby w których rodzinie wystąpiły już zachorowania na nowotwór, gdyż to zwiększa prawdopodobieństwo na wystąpienie go również u nich.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie